Bernard Montgomery

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bernard Montgomery, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Marszałek polny Bernard Law Montgomery. Pierwszy wicehrabia Montgomery z Alamein. Nazywany był również „Monty” oraz „The spartański General”.
Montgomery przyszedł na świat 17 listopada 1887 roku w Kennington w Surrey. Był on czwartym z dziewięciorga dzieci pastora Kościoła Irlandii Wielebnego Henry’ego Montgomery’ego i jego żony- Maud.
Bernard Montgomery był wyższym oficerem armii brytyjskiej. Służył on podczas I wojny światowej, irlandzkiej wojny o niepodległość oraz II wojny światowej. Montgomery po raz pierwszy wziął udział w działaniach wojennych w czasie I wojny światowej. Posiadał on wówczas w stopień wojskowy młodszego oficera Królewskiego Regimentu Warwickshire. W pobliżu granicy belgijskiej w Bailleul, pod Méteren, został on postrzelony przez snajpera w prawe płuco. Było to podczas pierwszej bitwy o Ypres. Po powrocie na front zachodni był już oficerem sztabu generalnego. Wziął on wówczas udział w bitwie pod Arras. Bitwa ta trwała na przełomie kwietnia i maja 1917 roku. Montgomery wziął również udział w bitwie pod Passchendaele pod koniec 1917 roku. I wojnę światową zakończył już jako szef sztabu 47. Dywizji należącej do 2. Dywizji Londyńskiej. W latach między pierwszą a drugą wojną światową dowodził 17. Batalionem Królewskich Fizylierów. Następnie zaś dowodził 1. Batalionem Królewskiego Regimentu Warwickshire, później zaś został dowódcą 9. Brygady Piechoty, aby ostatecznie zostać generalnym oficerem dowodzącym 8. Dywizji Piechoty. Podczas kampanii na Pustyni Zachodniej podczas II wojny światowej Montgomery dowodził brytyjską Ósmą Armią. Było to w okresie od sierpnia 1942 roku, poprzez drugą bitwę pod El Alamein (trwającą od 23 października 1942 roku do 11 listopada 1942 roku), aż do ostatecznego zwycięstwa aliantów w Tunezji w maju 1943 roku. Następnie Monty dowodził brytyjską Ósmą Armią podczas alianckiej inwazji na Sycylię oraz alianckiej inwazji na Włochy. Dowodził on również wszystkimi alianckimi siłami lądowymi podczas bitwy o Normandię podczas operacji Overlord. Podczas bitwo o Normandię dowodził on od D-Day (czyli dnia lądowania wojsk alianckich w Normandii), 6 czerwca 1944 do 1 września 1944. Następnie zaś kontynuował dowodzenie 21. Grupą Armii przez resztę kampanii w Europie Północno-Zachodniej. Należy włączyć w to również nieudaną próbę przekroczenia Renu podczas operacji Market Garden. W czasie, gdy niemieckie siły pancerne przełamały amerykańskie linie w Belgii podczas bitwy o Bulge, Montgomery otrzymał dowództwo nad północnym ramieniem Bulge. Dowództwo to

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!