Bitwa pod Mławą
Zamień czytanie na oglądanie!
Bitwa pod Mławą
Główne informacje dotyczące miasta Mława
Mława – miasto położone w Polsce, a dokładniej w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. Leży przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Obecnie ma ok. 31 tysięcy ludności, a jego powierzchnia wynosi 35km2.
Główne informacje o Bitwie pod Mławą.
Bitwa pod Mławą miała miejsce na północ od miasta, którego nosi nazwę ta bitwa. Trwała ona trzy dni – od 1 do 3 września 1939 roku, czyli pierwszego dnia od rozpoczęcia II wojny światowej. Była jedną z pierwszych bitew wojny obronnej Polski podczas tej wojny światowej, a zarazem pierwszą na Mazowszu. Walka odbywała się między Polakami i Niemcami. Walczyły między sobą: polska Armia „Modlin”, której dowódcą był gen. Emil Krukowicz-Przedrzymirski, a naprzeciw niej niemiecka 3 Armia, dowodzona przez gen. Georga von Küchlera. Niestety po trzech dniach wytrwałej i ciężkiej obrony miejsca przez Polaków, przed atakującymi z zaskoczenia Niemcami, przegraliśmy. Wtedy polskie wojska musiały wycofać się do kolejnej linii obrony, jednocześnie coraz bardziej przybliżając się do stolicy Polski – Warszawy.
Geneza bitwy
Nowa granica polsko – niemiecka (po traktacie wersalskim) przebiegała ok. 120 km od Warszawy. Plan „Biały” – plan agresji na Polskę stworzony przez Niemców zakładał, że główna ofensywa zacznie się w kierunku stolicy – Warszawy, aby jak najszybciej obalić kraj. Atak miała ułatwiać krótka odległość granicy od stolicy atakowanego kraju, a także płaski teren Mazowsza Północnego, który pozwoliłby szybciej i łatwiej poruszać się czołgom, co oznaczałoby szybsze zajęcie Warszawy. Mimo próby zachowania w tajemnicy swojego planu, to nie był on dla Polaków żadnym zaskoczeniem. W 1939 roku, polska Armia „Modlin”, której dowódcą był gen. Emil Krukowicz-Przedrzymirski została przydzielona do obrony północnej granicy państwa. Miała za zadanie bronić granicy z Prusami Wschodnimi. Kolejnym jej zadaniem miało być zatrzymanie ewentualnego ataku niemieckiego w kierunku Warszawy i Twierdzy Modlin albo chociaż opóźnić go najbardziej jak się dało. Główna linia obrony granicy znajdowała się wzdłuż dwóch rzek: Narwi i Wisły.
Opis Bitwy pod Mławą
Pierwszego dnia II wojny światowej (1 września 1939 r.), rano główne siły 3 Armii niemieckiej, pod dowództwem gen. Küchlera rozpoczęły natarcie na Mławę. Wybrali tę drogę, ponieważ była ona najkrótsza i najszybsza do uderzenia w Warszawę. Niedługo później, na polskie fortyfikacje bronione przez 20 Dywizję Piechoty płk. Wilhelma Liszki-Lawicza, rozpoczęły atak jednostki I Korpusu i Korpusu „Wodrig” – łącznie 4 dywizje piechoty, a także mocarna Dywizja Pancerna „Kempf” i brygada kawalerii. Już pierwszego dnia Niemców przywitało zaskoczenie przez silny i celny ogień z broni maszynowej, a także przez ostrzał artyleryjski 20 DP. Tego dnia wróg poniósł ciężkie straty i postanowił na chwilę odpuścić. Gdy kolejne natarcia piechoty kończyły się niepowodzeniem, Niemcy wprowadzili do akcji czołgi. Wtedy także nie był to dla nich dobry czas, ponieważ stracili aż 6 z 50 maszyn. Po tej akcji wróg wycofał się do następnego dnia.
2 września niemiecki siły lądowe kolejny raz próbowały obalić polskie fortyfi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!