Na samym początku, zanim przejdę do tematu wypracowania pod tytułem „Bitwy Napoleona”, powiedzmy sobie parę słów właśnie o Napoleonie. Jest to bowiem postać znana i rozpoznawalna na całym świecie jako wielki francuski przywódca wojskowy.
N A P O L E O N B O N A P A R T E – życiorys
Napoleon Bonaparte urodził się 15 stycznia 1769 r. na Kosyce w Ajjacio. Jego ojcem był Carol Maria Buonaparte, matką – Letycja Buonaparte. Należał do szanowanej rodziny szlacheckiej o pochodzeniu Włoskim. Jak czytamy w źródłach miał wielu braci – Ludwika, Hieronima, Józefa, Lucjana. Oprócz tego miał trzy siostry – Paulinę, Elizę oraz Karolinę.
Został zapisany do seminarium duchowego, potem został przyjęty do szkoły wojskowej. Uczył się tam geografii, muzyki, szermierki, budowy fortyfikacji, fizyki, języka francuskiego oraz łaciny. Potem kontynuował naukę w prestiżowej szkole w Paryżu. Zyskał miano samotnika, który zamiast „bawić się” w młodzieńczym wieku, wolał czytać książki.
Po wybuchu rewolucji francuskiej walczący po stronie francuskiej Napoleon cieszył się tytułem porucznika.
Z biegiem lat udało mu się zyskać tytuł męża stanu, potem – cesarza Francuzów i wreszcie króla Włoch.
NAJWAŻNIEJSZE BITWY N A P O L E O N A
W latach 1796 – 1797 miała miejsce Bitwa pod R I V O L I. Napoleon dowodził francuskimi żołnierzami walczącymi wraz z wojskami austriackimi. Zwycięstwo Napoleona Bonapartego umożliwiło zajęcie całej północnej Italii (Włoch).
W 1798 r. Bonaparte walczył w Bitwie pod P I R A M I D A M I. Napoleon chciał zająć Egipt. Jego żołnierze walczyli z armią mamelucką. Oczywiście łatwo było przewidzieć zwycięstwo wyszkolonych żołnierzy Napoleona. Armia przeciwników była słaba i przede wszystkim słabo wyposażona w broń.
W 1805 r. „świeżo upieczony” cesarz Francuzów dowodził Bitwą pod A U S T E R L I T Z, zwaną także bitwą TRZECH CESARZY. Owymi cesarzami byli Napoleon Bonaparte, Franciszek I (cesarz Austrii) oraz Aleksander I (cesarz Rosji). Wojska Napoleona zwane były wtedy Wielką Armią. Była to jedna z najważniejszych bitew tego wielkiego wodza. Stoczona była 2 grudnia 180
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
05 r.
W 1809 r. miała miejsce Bitwa pod W A G R A M. Toczona była od 5 do 6 lipca 1809 r. na Dunaju wokół wyspy Lubau. W tej bitwie wojska francuskie, oczywiście dowodzone przez Napoleona, pokonały wojska austriackie dowodzone przez samego arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga.
Bitwa pod L I P S K I E M miała miejsce w dniach od 16 do 19 października 1813 r. Wojska francuskie walczyły z koalicją antyfrancuską. W jej skład wchodziły wojska z Rosji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Prus oraz Szwecji. Była to największa, a zarazem najcięższa bitwa dowodzona przez Napoleona. Niestety dla wojsk francuskich nie poszła pomyślnie – była to jedna z największych porażek Bonapartego.
Od 26 do 29 listopada 1812 r. koło Borysowa nad rzeką Berezyną Dnieprową miała miejsce Bitwa pod
B E R E Z Y N Ą. Wielka Armia Napoleona toczyła walkę z rosyjskimi wojskami – armiami Wittgensteina, Cziczagowa oraz Kutuzowa. Niestety Rosjanie zdobyli most broniony przez wojska polskiego generała Jana Henryka Dąbrowskiego, co stanowiło pewnego rodzaju przeszkodę w planie samego Bonapartego. W każdym razie była to jedna z gorszych dla wielkiego przywódcy bitew – od tamtego czasu bitwy w Rosji dla Napoleona kończyły się tylko klęskami.
Ostatnią, najhuczniejszą, najcięższą, a zarazem najgorszą dla Napoleona bitwą była Bitwa pod W A T E R L O O. Do tego starcia doszło 18 czerwca 1815 r. Była to ostatnia bitwa dowodzona przez Napoleona Bonaparte. Po powrocie z wygnania były cesarz Francuzów objął rządy na okres stu dni. W tym czasie udało się zebrać armię liczącą sto tysięcy żołnierzy. Ruszyli oni w kierunku Brukseli. Znajdowała się tam tylko jedna armia – angielska armia Wellingtona. Po dwóch zwycięskich bitwach, które miały miejsce 16 czerwca Napoleon walczył z samym Wellingtonem, jak to się potocznie mówi „oko w oko”. Na początku wszystko szło po myśli Bonapartego. Niestety potem do angielskiej strony dołączyła pruska armia Bluchera. Przesądziła ona o klęsce Napoleona. 22 czerwca 1815 r. Napoleon Bonaparte zmuszony był abdykować.
Bitwa pod Waterloo zmieniła bieg historii. Wtedy właśnie miał miejsce nowy porządek – na podstawie postanowień podczas kongresu wiedeńskiego panował przez następne 100 lat.
Dodaj komentarz jako pierwszy!