Bitwy Napoleona

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bitwy Napoleona, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

B I T W Y   N A P O L E O N A

Na samym początku, zanim przejdę do tematu wypracowania pod tytułem „Bitwy Napoleona”, powiedzmy sobie parę słów właśnie o Napoleonie. Jest to bowiem postać znana i rozpoznawalna na całym świecie jako wielki francuski przywódca wojskowy.
N A P O L E O N       B O N A P A R T E – życiorys

Napoleon Bonaparte urodził się 15 stycznia 1769 r. na Kosyce w Ajjacio. Jego ojcem był Carol Maria Buonaparte, matką – Letycja Buonaparte. Należał do szanowanej rodziny szlacheckiej o pochodzeniu Włoskim. Jak czytamy w źródłach miał wielu braci – Ludwika, Hieronima, Józefa, Lucjana. Oprócz tego miał trzy siostry – Paulinę, Elizę oraz Karolinę.
Został zapisany do seminarium duchowego, potem został przyjęty do szkoły wojskowej. Uczył się tam geografii, muzyki, szermierki, budowy fortyfikacji, fizyki, języka francuskiego oraz łaciny. Potem kontynuował naukę w prestiżowej szkole w Paryżu. Zyskał miano samotnika, który zamiast „bawić się” w młodzieńczym wieku, wolał czytać książki.
Po wybuchu rewolucji francuskiej walczący po stronie francuskiej Napoleon cieszył się tytułem porucznika.
Z biegiem lat udało mu się zyskać tytuł męża stanu, potem – cesarza Francuzów i wreszcie króla Włoch.
NAJWAŻNIEJSZE BITWY N A P O L E O N A

W latach 1796 – 1797 miała miejsce Bitwa pod R I V O L I. Napoleon dowodził francuskimi żołnierzami walczącymi wraz z wojskami austriackimi. Zwycięstwo Napoleona Bonapartego umożliwiło zajęcie całej północnej Italii (Włoch).
W 1798 r. Bonaparte walczył w Bitwie pod P I R A M I D A M I. Napoleon chciał zająć Egipt. Jego żołnierze walczyli z armią mamelucką. Oczywiście łatwo było przewidzieć zwycięstwo wyszkolonych żołnierzy Napoleona. Armia przeciwników była słaba i przede wszystkim słabo wyposażona w broń.
W 1805 r. „świeżo upieczony” cesarz Francuzów dowodził Bitwą pod A U S T E R L I T Z, zwaną także bitwą TRZECH CESARZY. Owymi cesarzami byli Napoleon Bonaparte, Franciszek I (cesarz Austrii) oraz Aleksander I (cesarz Rosji). Wojska Napoleona zwane były wtedy Wielką Armią. Była to jedna z najważniejszych bitew tego wielkiego wodza. Stoczona była 2 grudnia 180

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!