Bombardowanie Drezna

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bombardowanie Drezna, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Helmut Schön, który był selekcjonerem reprezentacji NRF podczas mundialu 1974, miasto swojej młodości charakteryzował jako Paryż Wschodu. Miasto było żywą kulturą, dla wielu ludzi było symbolem, częścią ich. Młody człowiek bronił czerwono- czarnych barw Dresdner SC, następnie SG Dresden- Friedrichstadt. W 1950 roku zdecydował o wyjeździe do Berlina Zachodniego, gdzie dostał zatrudnienie w Herthcie, skąd trafił do Protektoratu Saary. Myślę, że wielu mieszkańców Drezna mogło traktować miasto w podobny sposób, tragedią było jego bombardowanie. Architektura tego miasta była przepiękna, Kościół Mariacki dominował nad ośrodkiem urbanizacyjnym. 13 lutego 1945 r., zaczęły się dywanowe ataki na miasto. Alianci zachowali się jak barbarzyńcy, Drezno nie miało przemysłu zbrojeniowego, obrony przeciwlotniczej, zakładów produkcyjnych na cele wojenne. Bombardowanie było formą zemsty na ważnym ośrodku niemieckiej kultury i sztuki, Nieopodal Drezna w Miśni produkowano porcelanę, Saksonia była pięknym landem. Naloty na stolicę Saksonii miały miejsce parę dni po konferencji w Jałcie. Winston Churchill wyszedł z pomysłem, żeby miasto zbombardować. Wielka Trójka w komplecie zgodziła się na naloty dywanowe.

Bombardowanie Drezna przeszło do legendy, z czasem zaczęto je określać jako zemstę zachodnich imperialistów.

Obecna polityka Berlina dąży do tego, żeby przedstawić Niemcy jako ofiarę II Wojny Światowej, co jest zupełną nieprawdą. Wojna totalna rządzi się swymi prawami, kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.

Hamburg jest kolejnym miastem, które ucierpiało w podobny sposób co Drezno. W Hamburgu jest tablica, informująca, że nalotu dokonali Brytyjczycy, co może smucić, że nie wskazuje się na kontekst całej sytuacji. Mamy datę 1933, jednak nie wiemy, skąd ona się wzięła. Hamburg został ostrzelany 27 VII 1943 r.

Arthur „Bombera” Harris, dowódca lotnictwa bombowego Royal Air Force wskazywany jest jako główny winowajca ataku na Drezno.

W styczniu 1945 roku koszmar wojny uwidocznił się Drezdeńczykom, nadciągał front wschodni. Przez miasto przemieszczało się wielu cudzoziemców, uchodźców. Drezno było obozem przejściowym, węzłem przeładunkowym, dla podążających na front wschodni. Ludzie żyli w przekonaniu, że sprawa Rzeszy została doszczętnie pogrzebana.

Rosjanie mścił się na Dreźnie za krwawe pacyfikacje własnych miast. Niemcy nie mieli już komfortu bezpieczeństwa, mimo to nadal ludzie chodzili do swoich zakładów pracy. Aryjczycy nie byli już chronieni, pierwszy raz podczas wojny poczuli się zagrożeni. Niemcy popadli w stan apatii.

Plan nalotu nosił nazwę 'operacja Grom’. Miasta niemieckie były bombardowane od 1942 r. Taką samą strategię podjęli Niemc

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!