Car Mikołaj II

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Car Mikołaj II, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow przyszedł na świat 6 maja 1868 roku w petersburskim pałacu. Urodził się jako jedno z szóstki potomstwa cara Aleksandra III oraz Marii Fiodrowny, córki króla duńskiego Chrystiana IX, kobieta zasłynęła ze swojej wyjątkowej urody i energicznego usposobienia.

Mikołaj mówił: „urodziłem się w dniu cierpiącego Hioba” i traktował to jako zły omen. Chłopiec cieszył się dobrą relacją z mamą, opiekowała się nim nadmiernie i starała się być przy nim, gdyby ten jej potrzebował, czego nie można powiedzieć o ojcu, który nie spędzał zbyt wiele czasu z dziećmi. Carewicz nie darzył ojca ciepłym uczuciem, czuł do niego respekt, przez co w późniejszych latach miał problem z wyrażaniem emocji i wszystko tłumił w sobie. Odebrał staranne wykształcenie, ponoć nie był głupi, dużo czytał, miał zdolności manualne i łatwo przyswajał języki obce, pisał satyryczne teksty. Był najbardziej wykształconym carem, pojął podstawy prawa, geografię, historię, matematykę z zakresem rozszerzonym, ale także wiedzę wojskową, został poddany ćwiczeniom wojskowym. Car posłał syna w podróż po świecie, aby poszerzał swoje horyzonty i poznawał obce kultury, w Japonii został zaatakowany przez japońskiego policjanta, młodzieniec zdecydował się na powrót do Imperium Rosyjskiego.

Potomkowie pary carskiej sypiali na niewygodnych łóżkach, zażywali zimnych kąpieli i byli izolowania od świata. Mikołaj romansował z Matyldą Krzesińską, primabaleriną polskiego pochodzenia, która otrzymała tytuł primaballerina assoluta. Tancerka zachwycała pięknem, miała drobne stopy i niebywale zgrabną sylwetkę, ale również gęste włosy. Kochankowie otrzymali posiadłość w Petersburgu, gdzie spędzali razem czas. Niki poznał Matyldę, gdy tancerki po zakończonym spektaklu otrzymały zaproszenie na posiłek w towarzystwie carskiej rodziny, baletnica bardzo mu się spodobała. Romans zakończył car, ponieważ carewicz wykazywał zainteresowanie Alicją Heską, która potencjalnie mogła zostać jego żoną, choć i tak car oraz caryca nie uważali jej za odpowiednią kandydatkę dla ich syna. Mikołaj zachęcił księżniczkę do przyjęcia prawosławia, zmieniła imię na Aleksandra. Rodzice prawdopodobnie wyrazili zgodę na małżeństwo z heską księżniczką, ponieważ zauważyli nadmierne zainteresowanie syna przepiękną baletnicą, choć nie zostawili Matyldy z niczym, otrzymała willę i 100 tysięcy rubli.

Car miał dwadzieścia sześć lat, gdy przyszedł jego czas na rządy, ponieważ jego ojciec zmarł. Mężczyzna wydawał się przerażony i zagubiony, bał się, że sobie nie poradzi. Tydzień po pogrzebie odbyło się krwawe wesele, w czasie koronacji pary urządzono festyn, podczas którego przygotowano dla przybyłych posiłek w postaci kiełbasek oraz pamiątek. Zjeżdżali się ludzie nawet z Syberii, aby dostać się na festyn. Nie przewidziano, że aż tyle osób przybędzie, przydzielono za mało policjantów, wybuchły zamieszki. Ludzie zadepty

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!