Chłosta
Zamień czytanie na oglądanie!
CHŁOSTA
Chłosta jest nazywana inaczej biczowaniem lub biciem. Słowo to pochodzi z języka łacińskiego ,,flagellum’’ co oznacza bicz.
Słowo chłosta to rzeczownik rodzaju żeńskiego.
Co to chłosta?
Chłosta to rodzaj tortury, używany podczas kary. Polega na wielokrotnym uderzaniu biczem, batem lub innym narzędziem (na przykład kijem, bykowcem, patykiem lub gumą) karanej osoby, najczęściej w plecy lub inną część ciała (w stopy oraz w twarz w przypadku ,,czarownic’’, tak zwana ,,falaka’’ lub ,,bastinado’’).
Osoba biczowana zostaje przywiązana do pręgierza, słupa, masztu lub zostaje unieruchomiona poprzez powieszenie na rękach, zakucie w dybach (przy chłoście stosowanej na stopach).
Kiedy najczęściej stosowano karę chłosty?
Chłosta była popularną karą wymierzaną niewolnikom w czasach starożytnych. Na przykład za zbyt wolną pracę lub niezrobienie czegoś poprawnie.
Kara chłosty była często stosowana w średniowieczu. Biczowane były na przykład osoby osądzane o czary (rzekome czarownice) oraz chłopi.
W średniowieczu karę chłosty wymierzał kat. Biczował złodziei, bandytów oraz innych przestępców. Ilość uderzeń zależała od rodzaju przewinienia.
Kara ta stosowana była również na morzu przez bosmanów. Podoficer mógł używać bicza w celu karania marynarzy niżej ustawionych za niewykonywanie poleceń lub źle wykonane zadanie. Biczowani marynarze najczęściej byli przywiązywani do masztu.
Karę chłosty stosowano w obozach koncentracyjnych. Najczęściej po 25, 50, a nawet po 100 uderzeń (100 batów jest pewną śmiercią). SS-mani biczowali najczęściej przy użyciu kijów albo bykowców (skurzany bicz na krótkiej rękojeści).
Karę chłosty wykonywało się najczęściej publicznie (na przykład na rynku, na placu lub na statku)
Kto wymierzał karę chłosty?
Najczęściej karę chłosty w średniowieczu wymierzał kat. Na okrętach bosman lub inna wyżej ustawiona osoba. W obozach koncentracyjnych karę chłosty wykonywali SS-mani.
Jednak do wymierzenia tej okrutnej kary nie potrzeba szczególnych umiejętności, więc również wymierzyć ją mogli zwykli ludzie.
Osoby wymierzające tę karę nazywa się biczownikami.
Jakie były skutki chłosty?
Uderzenie batem lub biczem skutkowało niewyobrażalnym bólem. Bat rozdzierał skórę tworząc rany skóry sięgające do mięsa (przy mocnym uderzeniu nawet do kości). Chłosta skutkowała również uszkodzeniem mięśni. Do rany powstałej przez uderzenie batem lub biczem często wdawała się infekcja.
Uważa się, że można przeżyć do około stu uderzeń batem.
Aspekt religijny kary chłosty
Wśród członków sekt reli
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!