CZASY WIKTORIAŃSKIE
Czasami Wiktoriańskimi nazywany był okres, kiedy Wielka Brytania znajdowała się pod rządami królowej Wiktorii Hanowerskiej (panowała ona w latach 1837-1901).
W czasie Epoki Wiktoriańskiej Wielka Brytania rozwinęła się pod względem politycznym, gospodarczym oraz kulturowym.
Zanim jednak przejdę konkretnie do tematu wypracowania warto wspomnieć kilka słów o królowej Wiktorii. W końcu to od jej imienia pochodzą 'Czasy Wiktoriańskie’.
Królowa Wiktoria Hanowerska zasiadła na tronie w wieku zaledwie 18 lat. Okres jej panowania trwał 64 lata. Był to jeden z najdłuższych okresów panowania jednego monarchy w historii.
Jej mężem był Albert z Saksonii – Coburga-Gotha. Mieli oni aż czterech synów oraz pięć córek! Po śmierci ukochanego męża Wiktorii, przybrała ona żałobę. Zadziwiające jest to, że nosiła ją aż do końca swoich dni.
Królowa Wiktoria zapisała się na kartach angielskiej historii jako dobra, potężna monarchini. Chociaż z charakteru lekko wyniosła troszczyła się o losy swojego państwa.
CIEKAWOSTKA
Królowa mierzyła jedynie 149 cm wzrostu. Mówi się, że jej największą miłością oprócz ukochanego męża Alberta było… jedzenie. Wiktoria zwana była królową obżarstwa. Podobno na śniadanie zjadała aż osiem dań. W jedzeniu nie miała sobie równych. Przy jej wzroście, około 150 cm ważyła około 80 kg. W tali mierzyła 130 cm. Oprócz miana najpotężniejszej, najsłynniejszej angielskiej królowej cieszyła się też mianem…najgrubszej.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ORAZ WYDARZENIA, KTÓRE UKSZTAŁTOWAŁY SIĘ W CZASACH PANOWANIA WIKTORII HANOWERSKIEJ, FAKTY NA JEJ TEMAT:
– Utwierdzono się w przekonaniu, że monarcha/monarchini panuje, a nie rządzi.
– Zyskała tytuł „mediatora” i „najwyższego namiestnika Kościoła Anglii”.
– Wolała słuchać niż rozkazywać, była bezpartyjna.
– Zniosła niewolnictwo.
– Zniosła cła na zboże.
– Ustanowiła nadawany za pełną poświęcenia, bohaterską walkę Krzyż Wiktorii – nagrodę za walkę na polu bitwy.
– W 2015 r. obecna królowa Wielkiej Brytanii – Elżbieta II pobiła rekord panowania swojej prababci Wiktorii Hanowerskiej.
– Królowa postrzegała Rosję jako swojego odwiecznego wroga.
– Wiktoria jako pierwsza władczyni w historii odbyła pierwszą podróż koleją.
– Chociaż nie miała ona władzy absolutnej, miała pewnego rodzaju wpływ na to, co dzieje się w innych państwach. Posiadała ona bowiem kontakty w innych państwach – towarzyskie, jak i te rodzinne.
GOSPODARKA<
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
br />
Podczas panowania królowej Wiktorii, Wielka Brytania zyskała miano wielkiego „imperium” nad którym „słońce nigdy nie zachodzi”. Znacząco rozwinęła się gospodarka. Podczas rewolucji przemysłowej została wynaleziona maszyna parowa – stworzył ją James Watt. W tym okresie nastąpiła też poprawa połączeń komunikacyjnych, powstanie kanalizacji. Statki parowe oraz kolej parowa spowodowały dużo szybsze oraz wygodniejsze transportowanie towarów. Założono również domy towarowe, sieć elektryczną oraz hotele. Wynaleziono również aparat fotograficzny, samochód, telefon, samolot, radio, a także żarówkę.
MEDYCYNA
Rozwinęła się także medycyna. Lekarze zaczęli używać środków znieczulających (na przykład chloroformu i eteru). Nijaki Joseph Lister zaproponował, aby w szpitalach zaczęto nosić rękawiczki oraz często myć ręce. Początkowo przyjęło się to z pewną niechęcią – ówcześni lekarze nie wiedzieli, iż brud może roznosić zarazki. Zaczęto także propagować mycie rąk mydłem wśród mieszczaństwa, aby zapobiec epidemii cholery oraz innym chorobom.
CZASY WIKTORIAŃSKIE W KULTURZE
Czas epoki Wiktoriańskiej to przede wszystkim rozkwit literatury oraz poezji. Swoje najsłynniejsze dzieła tworzyli wtedy Bernand Shawa, Charles Dickens, Arthur Conan Doyle oraz Matthew Arnold czy William Morris.
KOBIETY
W okresie czasów wiktoriańskich pozycja kobiety w społeczeństwie była bardzo słaba. Postrzegana była ona jako osoba nierozumna, która służy tylko do zajmowania się domem i wychowywania dzieci. Kobieta musiała być bardzo szczupła, zgrabna, jej skóra musiała być bardzo jasna. Aby takową uzyskać, damy nakładały na swoją twarz i ciało pewnego rodzaju maseczkę. Zrobiona była ona z arszeniku, octu oraz kredy. Dodatkowym wymogiem były małe ręce i stopy. Stroje damskie w epoce wiktoriańskiej miał na celu podkreślenie kobiecości. Stroje słynęły z luksusu oraz dużego przepychu. Wybierano bardzo drogie materiały, nie oszczędzano na zdobieniach oraz kosztownych kamieniach. Wykonywano też biżuterię – wisiory, kolczyki oraz broszki. Ozdabiano je agatami, koralami i perłami.
KUCHNIA
Na angielskich stołach w owym czasie gościła m.in. harissa, czyli pasta z pomidorów, papryki chilli oraz wielu olejów. Dodawano ją do makaronów czy zup. Dodatkiem do dań na słodko był pandan. Były to liście z drzew rosnących w Azji. Jak widać, w tamtym okresie w daniach królowały liczne przyprawy, przywiezione z Indii oraz Afryki. Jedną, jak dla nas pospolitą przyprawą była sól, ale nie taka jaką spożywamy. Była to sól wędzona. Pochodziła z Morza Martwego. Podwędzano ją drewnem bukowym.
Dodaj komentarz jako pierwszy!