Czasy Wiktoriańskie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czasy Wiktoriańskie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

CZASY WIKTORIAŃSKIE
Czasami Wiktoriańskimi nazywany był okres, kiedy Wielka Brytania znajdowała się pod rządami królowej Wiktorii Hanowerskiej (panowała ona w latach 1837-1901).
W czasie Epoki Wiktoriańskiej Wielka Brytania rozwinęła się pod względem politycznym, gospodarczym oraz kulturowym.
Zanim jednak przejdę konkretnie do tematu wypracowania warto wspomnieć kilka słów o królowej Wiktorii. W końcu to od jej imienia pochodzą 'Czasy Wiktoriańskie’.
Królowa Wiktoria Hanowerska zasiadła na tronie w wieku zaledwie 18 lat. Okres jej panowania trwał 64 lata. Był to jeden z najdłuższych okresów panowania jednego monarchy w historii.
Jej mężem był Albert z Saksonii – Coburga-Gotha. Mieli oni aż czterech synów oraz pięć córek! Po śmierci ukochanego męża Wiktorii, przybrała ona żałobę. Zadziwiające jest to, że nosiła ją aż do końca swoich dni.
Królowa Wiktoria zapisała się na kartach angielskiej historii jako dobra, potężna monarchini. Chociaż z charakteru lekko wyniosła troszczyła się o losy swojego państwa.
CIEKAWOSTKA
Królowa mierzyła jedynie 149 cm wzrostu. Mówi się, że jej największą miłością oprócz ukochanego męża Alberta było… jedzenie. Wiktoria zwana była królową obżarstwa. Podobno na śniadanie zjadała aż osiem dań. W jedzeniu nie miała sobie równych. Przy jej wzroście, około 150 cm ważyła około 80 kg. W tali mierzyła 130 cm. Oprócz miana najpotężniejszej, najsłynniejszej angielskiej królowej cieszyła się też mianem…najgrubszej.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ORAZ WYDARZENIA, KTÓRE UKSZTAŁTOWAŁY SIĘ W CZASACH PANOWANIA WIKTORII HANOWERSKIEJ, FAKTY NA JEJ TEMAT:
– Utwierdzono się w przekonaniu, że monarcha/monarchini panuje, a nie rządzi.

– Zyskała tytuł „mediatora” i „najwyższego namiestnika Kościoła Anglii”.

– Wolała słuchać niż rozkazywać, była bezpartyjna.

– Zniosła niewolnictwo.

– Zniosła cła na zboże.

– Ustanowiła nadawany za pełną poświęcenia, bohaterską walkę Krzyż Wiktorii – nagrodę za walkę na polu bitwy.

– W 2015 r. obecna królowa Wielkiej Brytanii – Elżbieta II pobiła rekord panowania swojej prababci Wiktorii Hanowerskiej.

– Królowa postrzegała Rosję jako swojego odwiecznego wroga.

– Wiktoria jako pierwsza władczyni w historii odbyła pierwszą podróż koleją.

– Chociaż nie miała ona władzy absolutnej, miała pewnego rodzaju wpływ na to, co dzieje się w innych państwach. Posiadała ona bowiem kontakty w innych państwach – towarzyskie, jak i te rodzinne.

GOSPODARKA<

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!