Dobrawa Przemyƛlidka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
ZamieƄ czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiaƂu wideo na temat: Dobrawa Przemyƛlidka, kliknij aby zobaczyć materiaƂ i ucz się szybciej!

Dobrawa Przemyƛlidka (Dąbrówka, Dobrawa) przyszƂa na ƛwiat okoƂo 930 roku. Miejsce i dzieƄ narodzin nie są znane.
Ojcem panienki byƂ ksiÄ…ĆŒÄ™ Czech, nazywaƂ się BolesƂaw I Srogi, a jej bratem byƂ BolesƂaw II PoboĆŒny. O mƂodoƛci Dobrawy niewiele wiadomo, nie zapisywaƂy się ĆŒadne informacje na temat relacji z rodzicami, relacji rodzicĂłw, sposobu wychowania, a takĆŒe nie jest wiadome, czy odebraƂa odpowiednie wyksztaƂcenie. Matka Dobrawy nie jest znana.
Jan Matejko wyobraziƂ sobie Dobrawę jako smukƂą i wysoką kobietę o krągƂej twarzy, ktĂłrą otulają pofalowane wƂosy. Na jej gƂowie widnieje welonik. Kobiety dƂonie są drobne i delikatne, a w nich dzierĆŒy godƂo.
Ojciec kobiety zawarƂ sojusz z Mieszkiem I, a przypieczętowaniem pokoju miaƂ być ƛlub wƂadcy Polski z ksiÄ™ĆŒniczką. Mieszko miaƂ obowiązek przyjąć chrzest, więc doszƂo do chrztu Polski w 966 roku. Przedtem mÄ™ĆŒczyzna byƂ poganinem, posiadaƂ harem, w ktĂłrym znajdowaƂo się aĆŒ siedem kobiet. WƂadca Polski wypędziƂ wszystkie, gdy doszƂo do ƛlubu z cĂłrką BolesƂawa I Srogiego. Chrystianizacja Polski byƂa polityczną zagrywką, nie wynikaƂa z bogobojnoƛci mÄ™ĆŒczyzny. Chrzest spowodowaƂ napƂyw kultury ƂaciƄskiej na tereny polskie, a na dworze Mieszka zawitali wyksztaƂceni ludzie. Ponadto wƂadca miaƂ pewnoƛć, ĆŒe ĆŒaden kraj nie zaatakuje Polski pod pretekstem chrystianizacji. Polska zawiązaƂa pokĂłj z Czechami.
Dobrawa, gdy wyszƂa za polskiego księcia, liczyƂa sobie trzydzieƛci lat, a ponadto w przeszƂoƛci byƂa juĆŒ zamÄ™ĆŒną kobietą. WywoƂaƂo to niemaƂe zgorszenie poddanych.
Kobieta zmarƂa w 977 roku pozostawiając po sobie dwoje dzieci – BolesƂawa I Chrobrego i ƚwiętosƂawę. Mieszko I po ƛmierci maĆ‚ĆŒonki wybraƂ kolejną kandydatkę. W okolicy roku 980 odbyƂy się zaƛlubiny pary. Przed ƛlubem Oda byƂa mniszką w klasztorze ƛw. WawrzyƄca w Kalbe. Aby poƛlubić Mieszka, musiaƂa porzucić dawne ĆŒycie. Związek zawarto jedynie dla dobra Polski, wƂadca poprzez związanie się z kobietą zadbaƂ o interesy kraju. Uwolniono niemieckich jeƄcĂłw, ktĂłrych przetrzymywaƂ ksiÄ…ĆŒkę Mieszko I po nieudanej wyprawie cesarza Ottona III. Tutaj chodziƂo jedynie o zawiązanie, a następnie utrwalenie pokoju.
Oda DytrykĂłwna byƂa cĂłrką margrabiego Dytrykta. Para powitaƂa na ƛwiecie trzech synĂłw – Mieszka, ƚwiętopeƂka i Lamberta. Po ƛmierci wƂadcy wygnano jego maĆ‚ĆŒonkę wraz z dziećmi z ziem polskich, poniewaĆŒ BolesƂaw po objęciu tronu nie ĆŒyczyƂ sobie widoku jego drugiej rodziny, ktĂłra jeszcze roƛciƂa sobie prawa do tronu.
O ĆŒyciu ksiÄ™ĆŒniczki niewiele wiadomo, nie zachowaƂy się

SprawdĆș rĂłwnieĆŒ:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyƂączenie go.