Dynastia Romanowów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dynastia Romanowów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

Dynastia Romanowów zasiadała na tronie Rosji od 1613 r. do 1917 r. Poprzez postać Nikity Romanowicza Sacharyna, byli spokrewnieni z Rurykowiczami. Ostatnim carem był Mikołaj II Romanow, polityk którego przerosła rola, którą miał odegrać w dziejach Imperium Rosyjskiego.
Imre Nagy, komunista który przeprowadzał rewolucję w Budapeszcie w 1956 r., prawdopodobnie brał udział w egzekucji ostatniego z Romanowów.
Carską rodzinę zamordowano w Jekaterynburgu, w Domu Ipatiewa.
Romanowowie doszli do władzy po okresie Wielkiej Smuty, która była czasem trwającego przez 15 lat bezkrólewia.
Chcąc zrozumieć transformację w Rosji, od rządów cara po władanie bolszewików, polecam książkę 'Od caratu białego do czerwonego’, którą w 1923 r. napisał Jan Kucharzewski, została wydana w formie monografii.
Romanowowie pochodzili z Moskwy, natomiast ich dom rodzinny znajdował się w pobliżu Kremla.
Ród Romanowów wywodził się z bojarów, będących rosyjskimi szlachcicami.
Bojarzy funkcjonowali również jako doradcy cara, tworzyli zgromadzenie o nazwie Duma Bojarska, stąd też dzisiejsza nazwa parlamentu Federacji Rosyjskiej jest nawiązaniem do tychże to tradycji.
Można powiedzieć, że Romanowowie znaleźli się na tronie Rosji przypadkowo, jako że brakowało im poparcia społecznego, władali za pomocą terroru.
Wokół rodziny Romanowów nawarstwiło się wiele ciekawych historii, zwłaszcza w Polsce mamy tendencje, by w czambuł potępiać rządy bolszewickie jednocześnie chwaląc cara- imperatora.
W 1913 r., czyli wtedy gdy na tronie zasiadał imperator, Rosja wyeksportowała 9,7 mln ton zboża przy zbiorach brutto 76,2 mln ton, co łatwo obliczyć jako 12,7% całości.
Józef Stalin w 1932 r. wyeksportował 2,5% zboża.
Jako historyk staram się dociekać prawdy, moim Uczniom również radzę sięgać po różne źródła m.in. 'another view of Stalin’ pióra Ludo Martensa.
Należy pamiętać, że zarówno za 'białego’ jak również za 'czerwonego’ caratu, sytuacja Żydów w Rosji była bardzo trudna.
Ciekawe i warte podjęcia szerszej dyskusji tezy wyłożył Michael Kellog w 'rosyjskich źródłach nazizmu’. Pozycja moim zdaniem warta uwagi, gdyż oparta na dokumentach, gdzie autor stwierdza, że niemiecki nazizm wyrósł na kanwie emigracji zarobkowej białych Rosjan, Ukraińców, Niemców bałtyckich, którzy wyrośli w atmosferze Czarnej Sotni.
Założycielem dynastii Romanowów był Michał I Romanow, początkowo jednak rodzina popierała Władysława Wazę.
Mikołaj II Romanow był nieudolnym władcą, czołowi historycy w tym znawca tematu S.S. Montefiore, podkreślają, że gdyby w 1917 r. na tronie zasiadała caryca Katarzyna, bolszewików udałoby się ukrócić.
Aparat represji imperium Romanowów był niekompetentny, dlatego też ród musiał upaść. Car z jednej strony starał się być despotą, jednak miał też tendencje do tego, by uczynić Imperium bardziej liberalnym.
Wielu polityków tamtego okresu było na służbie carskiej Ochrany, nie tylko bojownik z Kaukazu, niejaki Józef Stalin, również Jewno Szef, który był czołowym działaczem Organizacji Eserów.
Ochrana była organizacją nieudolną, dlatego też, gdy do władzy doszli bolszewicy, powołując swoją WCzK, stworzyli organizację, która nie będzie rozczulać się nad 'wrogami klasowymi’.
S.S. Montefiore pisząc książkę 'Stalin. Dwór Czerwonego Cara’ pragnął zwrócić uwagę na p

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!