Elżbieta Bośniaczka
Zamień czytanie na oglądanie!
Elżbieta Bośniaczka była małżonką Ludwika Węgierskiego, królową węgierską oraz niekoronowaną królową polską, regentką Królestwa Węgier. Na świat przyszła w Srebreniku, na obszarze Bośni, w 1339 roku. Ojcem dziewczyny był ban Bośni Stefan II Kotromanic. Eżbietę znamy z serialu 'korona królów’, który oceniam pozytywnie. Wiem, że wielu ludzi ma zastrzeżenia do strojów, określają je różnymi niewybrednymi epitetami, jednak mnie serial się podoba, ma ambicje w sposób rzetelny opisać wydarzenia z epoki, za pomocą serialu. Jako 'O historii. Z pasją Rafał Adamowicz’, wiem, że skupiamy się głównie na wiekach: XIX i XX, wcześniejsze dzieje traktując po macoszemu. Miałem okazję wystąpić jako mnich na Jasnej Górze, w tym serialu, co oceniam jako ciekawą przygodę, niezapomniane przeżycie. W porównaniu z 'Królem’, gdzie stroje były lepszej jakości, tutaj miałem okazję bardziej się wykazać, łaciną, którą poznawałem w trakcie studiów. Elżbieta spokrewniona była z kujawską linią Piastów. Przez całe życie znajdowała się w cieniu męża i teściowej.
Elżbieta uważana była za piękną kobietę, po śmierci swej matki, Elżbiety Łokietkówny, trafiła na dwór węgierski. Adoratorem dziewczyny był Ludwik Wielki, z którym nie mogła jednak zawrzeć związku małżeńskiego. Problemem nie do zwalczenia okazały się w tym przypadku koligacje rodzinne, gdyż w żyłach obojga młodych płynęła piastowska krew, zgodę musiał wyrazić papież, by młodzi mogli powiedzieć sobie sakramentalne tak. Ojciec Święty wyraził zgodę i w 1353 r. zawarli mariaż. Ludwik słynął z religijności, co w wiekach średnich nie było niczym dziwnym. Warte odnotowania jest, że związek został zawarty z miłości, co w tamtych czasach nie było czymś powszechnym. Elżbieta z początku nie interesowała się polityką, prowadzoną przez Królestwo Węgier. Elżbieta prawdopodobnie ukradła w Zadarze, cenną relikwię wskazywano ten czyn jako symbol jej lekkomyślności. Małżeństwo z Ludwikiem było szczęśliwe pomimo faktu, że w związek starała się ingerować matka pana młodego. Problemem był fakt, że para przez długi czas nie mogła doczekać się potomka, jednak z czasem przyszły na świat córki: Katarzyna, Maria Jadwiga.
W naszej historiografii najbardziej znana jest Jadwiga, która zawarła związek małżeński z Władysławem Jagiełło. Początkowo alians miał być z Wilhelmem Habsburgiem, który uznawany był powszechnie za lepszą partię, aniżeli Litwin. Ludwik Wielki ze wszystkich swoich sił dbał o to, żeby zapewnić przetrwanie dynastii. Walczył o swoje interesy w Neapolu i w Polsce, co poskutkowało uzyskaniem tronu krakowskiego. Ludwik Węgierski został koronowany królem Polski w
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!