Elżbieta Łokietkówna
Zamień czytanie na oglądanie!
Elżbieta Łokietkówna
Witaj,
w tym wypracowaniu poznasz życiorys jednej z największych królowych średniowiecznej Europy. Elżbieta Łokietkówna, królowa Węgier to osoba bardzo rozpoznawalna i ikoniczna. Poznasz wiele ciekawostek na jej temat, na przykład nie każdy wie, że nazywano ją ,, Królową kikutą”. Chcesz wiedzieć dlaczego? Zapraszam do lektury. 🙂
WYPRACOWANIE PODZIELONE JEST NA KILKA ROZDZIAŁÓW:
1. Najważniejsze informacje
2. Dzieciństwo
3. Małżeństwo
4. Zamach
5. Pozycja królowej
6. Pobożność
7. Sekret jej długowieczności
8. Wnuczki
9. Śmierć
10. Zakończenie
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
Urodzona w 1305 r., lecz jej dokładna data urodzenia nie jest znana. Ówcześni kronikarze nie przykładali większej uwagi do dat urodzenia, być może wtedy nie było to dla nich takie ważne.
Zmarła 29 grudnia 1380 r. w Budzie
Córka króla Polski Władysława I Łokietka oraz Jadwigi Bolesławównej.
Żona Karola Roberta, króla Węgier.
Rodzeństwo: Kazimierz III Wielki – król Polski, Kunegunda Łokietkówna – księżna świdnicka, Stefan (zmarły, kiedy był dzieckiem), Władysław (zmarły, kiedy był dzieckiem).
Dzieci – Ludwik Węgierski – król Węgier, Karol Andegaweński, Andrzej Andegaweński – książę Kalarbii, Władysław Andegaweński, Stefan Andegaweński – książę Siedmiogrodu, Dalmacji, Chorwacji oraz Salwoni.
Polska królewna, królowa Węgierska, regentka w Polsce w czasach panowania syna, Ludwika Węgierskiego, Królowa Matka, a także niechlubnie określana mianem Królowej Kikuty.
Życiorys
DZIECIŃSTWO
Elżbieta była drugim dzieckiem Jadwigi i Władysława, starsza od nie była Kunegunda, żona księcia świdnickiego, Bernarda Statecznego.
Wychowywała się w klasztorze klarysek w Nowym Sączu. Tam nauczono ją czytać oraz pisać. Jak na czternasty wiek, była bardzo wykształconą kobietą. W owych czasach kobiety nie mogły uczyć się i nie były tak wykształcone jak możni mężczyźni. Nawet jako królowa nigdy nie zapomniała o klasztorze. W stosunku do klarysek była bardzo hojna oraz wdzięczna za swoje wykształcenie, a co za tym idzie, swoją dalszą pozycję.
MAŁŻEŃSTWO
W 1320 r.w wieku 15 lat ojciec Elżbiety zaaranżował małżeństwo córki o dwa lata starszym od niej, już dwukrotnie żonatym Karolem Robertem, królem Węgier. Węgry w tamtych czasach były najmocniejszym mocarstwem w Europie. Po ślubie odbyła się koronacja polskiej królewny na królową.
ZAMACH
17 kwietnia 1330 r. miała miejsce zamach na rodzinę królewską – Elżbietę, Karola oraz ich dwóch synów Ludwika i Andrzeja. Zamachowcą
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!