Filip II Habsburg

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Filip II Habsburg, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

Filip II Habsburg (21 V 1527 r., w Valladolid- 13 IX 1598 r. w Eskurialu), to król m.in. Hiszpanii, na której tronie zasiadał w okresie 1556-1598.
Ojcem omawianego przeze mnie monarchy był Karol V Habsburg, natomiast matką była Izabela Portugalska.
W trakcie swego żywota, Filip zawierał cztery mariaże, jego żonami były: Maria Manuela Portugalska, Maria I Tudor, Elżbieta de Valois oraz Anna Habsburg.
Król miał szóstkę dzieci, były to: Don Carlos książę Asturii, Izabela Klara Eugenia Habsburg, Katarzyna Michalina Habsburżanka, Ferdynand Habsburg książę Asturii, Diego Feliks Habsburg oraz Filip III Habsburg.
W różnych okresach swego życia, Filip II był królem Anglii i Irlandii iure uxoris, czyli poprzez fakt żeniaczki z Marią I Tudor, królem Neapolu i Sycylii, królem Hiszpanii i Portugalii (w tym ostatnim państwie jako Filip I).
Władca ten był pomysłodawcą wysłania tzw. 'Wielkiej Armady’ przeciwko Brytyjczykom. Misja ta zakończyła się niepowodzeniem, a wręcz kompromitacją, gdyż Hiszpanie, zanim dotarli do celu, w większości potopili się. Jedną z przyczyn upadku hiszpańskiej floty był fakt, że zanim skierowała się ona przeciwko Brytyjczykom, wcześniej umarł markiz Santa Cruz i Filip II musiał wyznaczyć w jego miejsce co prawda świetnego jako administratora, jednakże pozbawionego doświadczenia na morzu, A. P. de Guzmana el Bueno. Książę Medina- Sidonia starał się wcześniej wywinąć od odpowiedzialności, jednakże król pozostawał głuchy na te sygnały. Wszystkich chętnych poznać tę historię bliżej, zapraszam do lektury 'Niezwyciężonej Armady’ Jana Dobraczyńskiego.
Filip II był średnim ekonomistą, przez co był zmuszony kilkukrotnie ogłaszać bankructwo rządzonego przez siebie państwa.
Król posiadał wielką ekspozycję relikwii. Wiemy, że Filip II mocno wierzył w moc relikwii, szczególnym nabożeństwem monarcha darzył San Diego de Alcalę, o którym miał zdanie, że właśnie jego osobiste wstawiennictwo sprawiło, że uzdrowieniu uległ jego syn, Carlos.
Historycy wyliczyli, że monarcha nazbierał aż 7241 relikwii, posądzają go, że utworzył trupiarnię. Można się zastanawiać, czy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!