Forum Romanum

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Forum Romanum, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Forum Romanum to było bardzo ważne miejsce gospodarcze, religijne i polityczne, to centrum starożytnego Rzymu. I trudno sobie wyobrazić, że kiedyś to było po prostu wielkie bagno; dopiero kiedy teren ususzono i utwardzono, zaczęło pełnić funkcję rynku. Nawet w średniowieczu spełniało funkcję targowiska.
Każdy kącik i zakamarek tego masywnego archeologicznego widoku jest wypełniony pięknymi posągami, wielkimi Bazylikami i świątyniami, intrygującymi łukami i pałacami – a więc nie da się go opisać na raz. Piszę to, starając się, żebyście mogli sobie wyobrazić, że jesteście na przepięknej i przyjemnej wycieczce i że ja jestem waszym przewodnikiem. Każdy akapit to ja opisująca kompletnie inny i unikatowym element wielkiego Forum Romanum. Zaczynamy od wielkiego łuku Tytusa. Zapraszam serdecznie!
Łuk Tytusa to duży łuk zbudowany przez cesarza Tytusa, aby uczcić i celebrować wielkie zwycięstwo, które odniósł nad Jeruzalem w 70 n.e. W środku łuku pokazany jest „triumf” – pokazany jest cesarz w rydwanie i wieloma żołnierzami przed nim. A na drugiej stronie są uwiecznieni owi żołnierze trzymający cenne skarby, m.in. Menorę – jedną ze znanych symboli judaizmu. Menora to siedmioramienny świecznik, używany najczęściej do rozświetlania i dekorowania świątyni Jerozolimskich. Inne symbole judaizmu to także gwiazda Davida i Tora. Idąc główną drogą wzdłuż Bazyliki di Santa Francesca Romana (którą opiszę później), zbliżamy się do Koloseum.
Koloseum to było największe i najpopularniejsze centrum rozrywki starożytnych Rzymian. W nim walczyli profesjonalni gladiatorzy z dzikimi zwierzętami, np. lwami albo czasem nawet ze sobą nawzajem. Przedstawiano tu na przykład widowiskowe bitwy morskie, arenę bowiem można było zalać wodą. W Koloseum mogli też się pojawić bezbronni niewolnicy, a w czasie rządów cesarza Nerona (54-68 n.e.) walczyli w Koloseum także znalezieni przez niego chrześcijanie, ponieważ Neron ich nienawidził. Neron ma jeszcze jedno powiązanie z Koloseum, ponieważ na terenie obecnych ruin pięknej świątyni Venus, był zbudowany jego wielki pałac, przed którym był masywny posąg „Kolos Nerona”, który został później przeniesiony przed Koloseum – dlatego tak jest ono przez nas nazywane. Koloseum jest zbudowane z wielu pięter i każde z nich jest podtrzymane przez rzędy łuków. Pośrodku znajduje się arena, gdzie przeciwnicy walczyli. Największe Koloseum pochodzi z I wieku n.e. i mogło pomieścić 50 tysięcy widzów.
Tutaj możecie się zatrzymać i popstrykać zdjęcia na tle Koloseum. Teraz obrócimy się i wejdźmy do ruin Bazyliki Maxencjusza.
Bazylika Maxencjusza to stara Bazylika cesarza Makcentiusza, który został brutalnie pokonany przez cesarza Konstantyna – pierwszego chrześcijańskiego cesarza. Zanim została zniszczona i zrujnowana, miała wielki sufit i posadzkę z lśniącego białego marmuru. Bazylika to było coś w stylu senatu albo trybunału, w najważniejszym pokoju – Secretaruim Senatus, są dziury w tylnej ścianie, gdzie stały starannie wyrzeźbione posągi rzymskich bogów i bogiń, takich jak Saturn, Mars lub Minerwa.
A teraz pójdźmy tą małą dróżką przez lewą stronę Bazyliki, do następnego pięknego obiektu – Świątyni Romulusa.
Ta Świątynia Romulusa jest stworzona dla syna cesarza Maksencjusza, Romulusa. Romulus niestety umarł we wczesnej młodości, więc ojciec postanowił poświęcić mu śliczną świątynię. Świątynia sięga IV wieku n.e. i jest całkiem dobrze zachowana, ponieważ w średniowieczu została zamieniona na kościół katolicki – jak większość świątyń w Forum Romanum, i w taki sposób są zachowane w oryginalnie do dzisiejszego dnia. Proszę teraz przejść za mną do kolejnego obiektu, Senatu Curia Julii.
Senat Curia Julia to mniejszy senat zbudowany przez Juliusza Cezara, lecz ten kształt został nadany mu przez Cezara Dioklekcjana w III wieku n.e. Po wielkim i niszczącym pożarze, który niestety zniszczył Curie, została zamieniona na katolicki kościół tak jak świątynia Romulusa w średniowieczu. Została także odbudowana ponownie w latach 30. XIX w. Na szczęście nie została zniszczona w trakcie Drugiej wojny światowej.
Następny obiekt to Bazylika Emilia.
Bazylika Emilia to kolejny skromny senat, kolejny trybunał. Bazylika Emilia jest bardzo interesująca, bo to jedyna republikańska Bazylika, która przetrwała do dziś. Koło niej są pozostałości kolumn, które dzieliły teren za pomocą kolorowych kurtyn. Wieszano je pomiędzy kolumnami za pomocą lin przymocowanych do kolumn. Niewiele z nich przetrwało do dzisiaj.
Poproszę was właśnie, żebyście poszli teraz ze mną do świątyni Saturna, drogą nazwaną „Via Sacra”
Via Sacra – główna ulica w starożytnym Rzymie, która prowadziła od wzgórza Velia przez Forum Romanum i kończyła się na Kapitolu. Drogą tą przechodziły uroczyste procesje i orszaki (triumfalne).
Znajdujemy się teraz koło świątyni Saturna.
Świątynia Saturna to była „skarbnica” Rzymu, czyli ukrywała wszystkie skarby Rzymu. Do dziś jest wielka i piękna, bo jako jedna z nielicznych nie uległa dewastacji.
W tej chwili pójdziemy do interesującego i jednak troszkę zabawnego łuku Septimusa Severusa.
Łuk Septimusa Severusa był zbudowany na cześć c

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.