Franciszek Ferdynand Habsburg

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Franciszek Ferdynand Habsburg, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Franciszek Ferdynand Habsburg (18 XII 1863 r. w Grazie- 28 VI 1914 r., w Sarajewie), był bratankiem cesarza Franciszka Józefa I. Możemy powiedzieć, że właśnie postać, a w zasadzie zamach na tego władcę, stał się bezpośrednią przyczyną rozpętania II WŚ.
Właśnie 28 VI 1914 r., Serb Gavrilo Princip, który przynależał do organizacji 'Młoda Bośnia’ dopuścił się zamachu na życie F.F. Habsburga, który był następcą tronu austro- węgierskiego. Za zamachem stała serbska, nacjonalistyczna organizacja 'Młoda Bośnia’.
Gavrilo Princip natychmiast po zamachu na Habsburga został pojmany wraz z pozostałymi spiskowcami. Przebywając w więzieniu, próbował zażyć cyjanek potasu, co jednak zakończyło się niepowodzeniem. W 1918 r. zamachowiec zmarł na gruźlicę.
Możemy zadać sobie zasadne pytanie, czy Princip był bohaterem, czy też należy w czambuł tę postać potępić. Z polskiej perspektywy warto wspomnieć, że bez jego udziału nie doszłoby do Wielkiej Wojny, która z kolei przyczyniła się do faktu, że po 123 latach jak feniks z popiołów, nasz kraj powrócił na mapy polityczne świata.
Princip chciał przede wszystkim zasiać spustoszenie w elitach politycznych Austro- Węgier.
Franciszek Ferdynand w opinii historyków był władcą, który dążył do reform społecznych, nie był ani uzurpatorem, ani despotą.
W wyniku zabójstwa Franciszka Ferdynanda, w miesiąc po morderstwie, czyli 28 VII 1914 r., Austro- Węgry wypowiedziały Serbii wojnę. Efektem domina, przerodziła się ona w wielki konflikt, w wyniku którego śmierć poniosło 10 mln ludzi.
Jak doszło do zamachu na Franciszka Ferdynanda? Wszystko zaczęło się 25 VI 1914 r., kiedy monarcha i następca tronu przybył do Sarajewa. Przyjęcie w tym mieście miał wyjątkowo huczne, mieszkańcy wiwatowali, kobiety rzucały kwiaty.
Franciszek i Zofia czuli się wyjątkowo bezpiecznie, poruszali się bez obstawy, co postanowiła wykorzystać organizacja 'Czarna ręka’.
Może nam się to wydać dziwne, jednak F.F. Habsburg zapewne wiedział, jaki los go czeka, znając historię wiedział, że już wcześniej w Chorwacji oraz w Bośni, zdar

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!