Franciszek Józef I

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Franciszek Józef I, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Franciszek Józef I przyszedł na świat 18 sierpnia 1830 roku w Wiedniu.
Chłopiec był pierworodnym synem arcyksięcia austriackiego Franciszka Karola Józefa Habsburga- Lotaryńskiego, który zasłynął z zamiłowania do muzyki i literatury. Mężczyzna zadbał, aby Franciszek otrzymał staranne, dokładne wykształcenie. Matką chłopca była Zofia Wittelsbach, bawarska księżniczka. Młodzieniec mógł przyglądać się prawdziwej miłości rodziców, arcyksiążę dbał o potrzeby żony, dobrze ją traktował i mówił o niej jedynie w uprzejmy sposób. Matka Franciszka jedenaście razy zachodziła w ciążę, lecz pięć razy poroniła. Zofia stanowiła rzadkość wśród matek – przekazywała potomstwu wiele miłości i interesowała się postępami swoich dzieci, które zabierała na spacery i często z nimi rozmawiała okazując troskę i miłość.
Franciszek biegle posługiwał się kilkoma językami, znał podstawy matematyki i geografii politycznej. Przeszedł także szkolenie wojskowe, w wieku trzynastu lat cieszył się stopniem pułkownika. Mężczyzna został także przeszkolony z zasad savoir-vivre.
Jako małżonkę dla przyszłego cesarza wybrano początkowo Helenę Bawarską, córkę żyjącego ponad stan księcia bawarskiego Maksymiliana. Młody mężczyzna nie zwracał uwagi na Helenę, ponieważ nie potrafił oderwać wzroku od urodziwej i niewinnej siostry panienki – Elżbiety Bawarskiej. Franciszek nie potrafił przestań o niej myśleć i szczerze pragnął uniknąć zawarcia związku małżeńskiego z Heleną. Podczas balu cesarz tańczył kotyliona jedynie ze śliczną Elżbietą, czym uraził pozostałych gości. Nie przejmował się jednak krytyką. Księżniczka po powrocie do domu przystąpiła do edukacji, którą zaniedbali jej rodzice. Ślub pary odbył się 24 kwietnia 1854 roku. Było to przyjęcie z rozmachem, zabawy trwały długo, a liczne stoły uginały się pod ciężarem znakomitych i wykwintnych potraw. Panna młoda pojawiła się w oszałamiającej białej sukni ozdobionej złotym haftem, ten widok oczarował zakochanego w młodej piękności cesarza, który czuł się dumny, mogąc poślubić miłość swojego życia.
5 maja 1855 roku Elżbieta Bawarska wydała na świat swoje pierworodne dziecko – Zofię Habsburg, która otrzymała imię po matce Franciszka. Babka zabrała dziecko pod swoją kuratelę, co było ciosem dla małżonki cesarza. 12 lipca 1856 roku para powitała na świecie Gizelę Habsburg, a 21 sierpnia 1858 roku przyszedł czas na przywitanie następcy tronu – Rudolfa Habsburga- Lotaryńskiego, którego rodzice dobrze wykształcili i przygotowali do pełnienia przyszłej funkcji, jaką j

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!