Gal Anonim
Zamień czytanie na oglądanie!
W historii mamy wiele zagadek. Jak to się stało, że ludzie zbudowali piramidy? Gdzie podział się nos Sfinksa? A jedną z niewiadomych, łączących się z naszą, polską historią, jest tożsamość Gala Anonima. Jest to postać, której prawdziwe nazwisko i imię są nadal ludziom nieznane. A co zrobił nasz bohater i co zrobił, że łączony jest on z historią Polski, pomimo że nie pochodzi on z tego kraju? Tego dowiecie się, czytając ten tekst.
Gal Anonim, jest to pierwszy człowiek, który napisał Polską kronikę. Kronikę, w której zawarł wszystkie ważne dla Polski wydarzenia. Jak wspomniałam nie był on Polakiem, lecz uznaje się go za pierwszego, polskiego kronikarza.
Zanim przejdziemy do innych informacji, warto wytłumaczyć, dlaczego nazywamy tę osobę Gallem Anonimem. Rzecz jasna, to nie jest jego prawdziwe imię i nazwisko. Myślę, że słowo ,,anonimowość” jest Wam znane. Od niego pochodzi właśnie anonim, czyli osoba, której nie jest znane powszechnie ani imię, ani nazwisko. Gall wzięło się zaś od tego, że zanim trafił do Polski, uczył się w Orleanie.
Tak naprawdę niewiele wiemy o tej postaci, głównie przez fakt, że nie znamy jego tożsamości. Jedyne informacje, która możemy znaleźć, znajdują się w napisanej przez niego Kronice, choć i tam nie ma ich dużo. Z tekstów Anonima, można wnioskować, że tylko raz był świadkiem naocznym wydarzeń, dziejących się podczas lat jego życia. Była to wędrówka z orszakiem króla Bolesława Krzywoustego i samym władcą podczas wielkiego postu w 1113 roku do Gniezna. Naukowcy twierdzą, że to była jego pierwsza podróż do naszego kraju. Składają się na to następujące fakty. Swoją kronikę, którą na podstawie tych samych wniosków uznaje się, że zaczął pisać w 1112 roku lub 1113 roku, zadedykował tamtemu biskupowi, który przyjął to stanowisko w 1112 roku.
Po tekstach, stylu pisania można wysunąć wnioski, że już zaczynając pisanie kroniki, był bardzo doświadczony i wykształcony. Wobec tych informacji, datę jego narodzin podaję się na drugą połowę XI wieku.
Według wszelkich przesłanek, Gal Anonim zatrzymał swoją pracę i nigdy nie skończył w 1116 roku. To naukowcy odgadli przez fakty, że w latach 1116 – 1118 miał miejsce z podopiecznym Anonima i z jego rodem. W pierwszej księdze, a także w drugiej jego imię jest jeszcze wspomniane, lecz w trzecim wstępie już go nie ma. Na trzeciej księdze kronikarz się zatrzymał i to właśnie ten konflikt mógł mieć na to wpływ.
Co ciekawe anonimowość, autora Kroniki Polski musiała być planowana, na co świadczą słowa, która Gall za
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!