Gilles de Rais zwany również Baronem de Rais, był rycerzem i lordem z Bretanii, Anjou i Poitou. Był również przywódcą armii francuskiej oraz towarzyszem broni Joanny d’Arc. Gilles de Rais najbardziej znany jest ze swojej reputacji buntownika oraz z późniejszego skazania go jako seryjnego mordercy dzieci. Gilles de Rais był członkiem rodu Montmorency-Laval. Dorastał on pod okiem dziadka ze strony matki. Powiększył on swój majątek przez aranżowane małżeństwo. De Rais zdobył również przychylność księcia Bretanii i został przyjęty na dwór francuski. W latach 1427-1435 zaś Rais służył jako dowódca w armii francuskiej walcząc u boku Joanny d’Arc przeciwko Anglikom i ich burgundzkim sojusznikom podczas wojny stuletniej. Za to właśnie został mianowany marszałkiem Francji. W 1435 roku wycofał się zaś z życia wojskowego. Uszczuplił wówczas znacznie swój majątek wystawiając ekstrawagancki spektakl teatralny własnej kompozycji. Również w tym momencie został oskarżony o uprawianie okultyzmu. Po 1432 roku Rais został oskarżony o udział w serii morderstw dzieci. Ich liczbę niektórzy szacują na setki. Morderstwa te zakończyły się w 1440 roku. To właśnie wtedy gwałtowna kłótnia Gellesa z duchownym doprowadziła do kościelnego śledztwa, które ujawniło zbrodnie i przypisując je Raisowi. Na jego procesie zeznawali przeciwko niemu między innymi rodzice zaginionych dzieci z okolicy oraz współtowarzysze zbrodni. Został on skazany na śmierć i powieszony w Nantes 26 października 1440 roku.
Niektórzy uważają, że Rais jest inspiracją dla francuskiej bajki ludowej „Błękitna Broda”, której najwcześniejsza wzmianka pochodzi z 1697 roku.
Nie jest znana dokładna data narodzin Gillesa de Rais. Historycy szacują jednak, iż urodził sienie wcześniej niż pod koniec 1405 roku. Przyszedł on na świat w rodzinnym zamku w Champtocé-sur-Loire. Był on synem Guy’a II de Montmorency-Laval i Marie de Craon. Był on podobno bardzo inteligentnym dzieckiem. Płynnie posługiwał się językiem łacińskim. Ozdabiał również manuskrypty. Co ciekawe umiał połączyć naukę między rozwój intelektualno-moralny, a wojskowo-fizyczny. W 1415 roku zmarli mu rodzice i Gilles wraz z młodszym bratem Reném de La Suze zostali oddani pod opiekę ich dziadkowi od strony matki. 30 listopada 1420 roku dziadek Gillesa zaaranżował jego małżeństwo z Katarzyną de Thouars dziedziczką Wandei i Poitou. Tym samym majątek de Raisa znacznie się powiększył. Trzy, albo 4 lata po ślubie urodziła się im córka Maria.
W 1425 roku Rais został wprowadzony na dwór Karola VII w Saumur i uczył się dworskich manier. W latach 1427 – 1435 Rais służył jako dowódca w armii królewskiej. Wyróżniał się on wówczas się męstwem
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
na polu bitwy podczas odnowienia wojny stuletniej. W 1429 roku zaś walczył u boku Joanny d’Arc w niektórych kampaniach. 17 lipca 1429 roku Rais był jednym z czterech lordów wybranych do zaszczytu wniesienia Świętej Ampułki z opactwa Saint-Remy do Notre-Dame na konsekrację Karola VII na króla Francji. Tego samego dnia został oficjalnie mianowany marszałkiem Francji. W 1435 roku Rais stopniowo wycofał się z życia wojskowego i publicznego, by zająć się własnymi interesami. Budował wówczas kaplicę Świętych Niewiniątek oraz przygotowywał spektakl teatralny. Na te przedsięwzięcia poszła znaczna część jego majątku. Przez te wydatki Rais prawie został bankrutem. Zaczął więc sprzedawać w 1432 roku swoje nieruchomości, aby móc utrzymać swój ekstrawagancki styl życia. Limit kredytowy Raisa spadł natychmiast, a jego wierzyciele zaczęli go naciskać do spłaty zadłużenia. Zaciągał on liczne pożyczki, wykorzystując jako zabezpieczenie swoje dzieła sztuki, manuskrypty, książki i ubrania.
Pierwszych napaści na dzieci Gilles de Rais dokonał między wiosną 1432 a wiosną 1433 roku. Pierwszych dziecięcych morderstw dokonał w Champtocé-sur-Loire, a kolejne w Machecoul. Jego wspólnicy zeznawali, iż morderstwa dokonywane przez de Raisa miały podtekst seksualny, a raczej pedofilski. Gilles najpierw zaspokajał swoje żądze, a dopiero później zabijał porwane dzieci. Ofiary były zabijane przez ścięcie, poderżnięcie gardła, rozczłonkowanie lub skręcenie karku. Ich ciała następnie palił. 15 maja 1440 roku podczas kłótni w kościele Saint-Étienne-de-Mer-Morte Rais porwał kleryka. Jego zniknięcie spowodowało wszczęcie śledztwa przez biskupa. W jego trakcie odkryto dowody zbrodni Raisa. 15 września 1440 roku aresztowano Gillesa de Rais oraz jego wspólników Poitou i Henrieta. Oskarżenie Raisa było prowadzone zarówno przez sądy świeckie, jak i kościelne. Zarzuty zaś obejmowały morderstwo, homoseksualizm i herezję. Obszerne zeznania świadków przekonały sędziów, że istnieją wystarczające podstawy do stwierdzenia winy oskarżonego. 21 października zaś sam Rais przyznał się do stawianych mu zarzutów. Stenogram, zawierający zeznania rodziców ofiar Gillesa oraz obrazowe opisy morderstw dostarczone przez wspólników Raisa, był podobno tak drastyczny, że sędziowie nakazali usunięcie z niego najgorszych fragmentów. Liczba ofiar Raisa nie jest znana, ponieważ większość ciał została spalona lub zakopana. Na ogół liczbę morderstw podaje się między 100 a 200. Niektórzy zaś przypuszczają, że mogło ich być ponad 600. Ofiary miały od 6 do 18 lat i byli to głównie chłopcy. 25 października 1440 sąd skazał Raisa na śmierć. Jego egzekucja przez powieszenie i spalenie została wyznaczona na środę 26 października.
Dodaj komentarz jako pierwszy!