Gilles de Rais

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Gilles de Rais, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Gilles de Rais zwany również Baronem de Rais, był rycerzem i lordem z Bretanii, Anjou i Poitou. Był również przywódcą armii francuskiej oraz towarzyszem broni Joanny d’Arc. Gilles de Rais najbardziej znany jest ze swojej reputacji buntownika oraz z późniejszego skazania go jako seryjnego mordercy dzieci. Gilles de Rais był członkiem rodu Montmorency-Laval. Dorastał on pod okiem dziadka ze strony matki. Powiększył on swój majątek przez aranżowane małżeństwo. De Rais zdobył również przychylność księcia Bretanii i został przyjęty na dwór francuski. W latach 1427-1435 zaś Rais służył jako dowódca w armii francuskiej walcząc u boku Joanny d’Arc przeciwko Anglikom i ich burgundzkim sojusznikom podczas wojny stuletniej. Za to właśnie został mianowany marszałkiem Francji. W 1435 roku wycofał się zaś z życia wojskowego. Uszczuplił wówczas znacznie swój majątek wystawiając ekstrawagancki spektakl teatralny własnej kompozycji. Również w tym momencie został oskarżony o uprawianie okultyzmu. Po 1432 roku Rais został oskarżony o udział w serii morderstw dzieci. Ich liczbę niektórzy szacują na setki. Morderstwa te zakończyły się w 1440 roku. To właśnie wtedy gwałtowna kłótnia Gellesa z duchownym doprowadziła do kościelnego śledztwa, które ujawniło zbrodnie i przypisując je Raisowi. Na jego procesie zeznawali przeciwko niemu między innymi rodzice zaginionych dzieci z okolicy oraz współtowarzysze zbrodni. Został on skazany na śmierć i powieszony w Nantes 26 października 1440 roku.
Niektórzy uważają, że Rais jest inspiracją dla francuskiej bajki ludowej „Błękitna Broda”, której najwcześniejsza wzmianka pochodzi z 1697 roku.
Nie jest znana dokładna data narodzin Gillesa de Rais. Historycy szacują jednak, iż urodził sienie wcześniej niż pod koniec 1405 roku. Przyszedł on na świat w rodzinnym zamku w Champtocé-sur-Loire. Był on synem Guy’a II de Montmorency-Laval i Marie de Craon. Był on podobno bardzo inteligentnym dzieckiem. Płynnie posługiwał się językiem łacińskim. Ozdabiał również manuskrypty. Co ciekawe umiał połączyć naukę między rozwój intelektualno-moralny, a wojskowo-fizyczny. W 1415 roku zmarli mu rodzice i Gilles wraz z młodszym bratem Reném de La Suze zostali oddani pod opiekę ich dziadkowi od strony matki. 30 listopada 1420 roku dziadek Gillesa zaaranżował jego małżeństwo z Katarzyną de Thouars dziedziczką Wandei i Poitou. Tym samym majątek de Raisa znacznie się powiększył. Trzy, albo 4 lata po ślubie urodziła się im córka Maria.
W 1425 roku Rais został wprowadzony na dwór Karola VII w Saumur i uczył się dworskich manier. W latach 1427 – 1435 Rais służył jako dowódca w armii królewskiej. Wyróżniał się on wówczas się męstwem

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.