Heliogabal

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Heliogabal, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Heliogabal był urodzonym w Syrii cesarzem rzymskim z dynastii Sewerów. Cesarz ten przyszedł na świat w 204 r.n.e., natomiast śmierć poniósł 11 III 222 r. Widzimy więc wyraźnie, że dożył ledwo 18 lat. Władca ten był jednym z najbardziej kontrowersyjnych cesarzy w całej historii Rzymu. Historycy zaznaczają, że potrafił przebrać się za prostytutkę, natomiast swoim następcą wybrał swojego kochanka. Cesarz ten był maniakiem seksualnym, wydaje się, że większego od niego w historii nie było, nawet ci, którzy uważani byli za szczególnych rozpustników pod tym względem mu nie dorównują.
W 218 r. doszło do zabójstwa cesarza Karakalii, którego Heliogabal był nieślubnym synem. Warius Awitus Bassjanus, gdyż tak w rzeczywistości nazywał się Heliogabal, pochodził z rodu, który w przeszłości wielbił bożka Baala. Matka Heliogabala dołożyła starań, żeby Heliogabal został kolejnym cesarzem. Przedsiębiorcza kobieta przekonała cały Rzym, że jej syn jako potomek Karakkali powinien zdobyć koronę. Makrynus musiał ustąpić, natomiast do władzy doszedł Heliogabal.
Heliogabal był tym, który przeprowadził w Rzymie seksualną rewolucję, do której Wieczne Miasto nie było przygotowane. Władca ten dał się poznać jako poganin, który czcił czarny kamień, można powiedzieć, że był to bardzo zły czas dla miasta.
Heliogabal był rozpustnikiem, co stanowiło sztukę, biorąc pod uwagę, że miasto słynęło z rozpusty. Władca ten wraz ze sobą przywiódł chłopców, którzy byli jego seksualnymi niewolnikami, spełniali wszystkie życzenia w łóżku.
Rzymianie byli oburzeni, że kochankowie zdobywali najważniejsze pozycje w mieście, na co nikt nie mógł sobie pozwolić. Elita polityczna Rzymu poczuła się zagrożona.
Kornelia Paula była małżonką Heliogabala, o której ten mawiał, że chce wraz z nią doczekać się męskiego potomka. Zaślubiny z Kornelią były nad wyraz wystawne, nigdy wcześniej Rzym nie widział takiego zdarzenia.
Kolejną małżonką cesarza była kapłanka, co sprawiło, że Rzymianie poczuli się oburzeni. Uznali, że decyzja Heliogabala jest bluźnierstwem, którego ten nie powinien się nigdy dopuścić. Kolejną żoną, którą cesarz również porzucił, była Anna Faustyna.
Cesarz był homoseksualistą, kobiety stanowiły jedynie przykrywkę dla jego wybryków.
Babka Heliogabala była tą, która sprawowała w Rzymie rzeczywistą, realną władzę. Cesarz zmuszał młodych chłopców do współżycia, wszyscy obawiali się, że jeśli odmówiliby spełnienia jego chorych zachcianek, wtedy ponieśliby śmierć. Aureliusz Zotikus, ceniony zapaśnik, był jednym z kochanków władcy. Zotikus nie spełnił nadziei, kt�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!