Henryk IV Wielki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Henryk IV Wielki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Henryk IV Wielki (13 XII 1553 r. w Pau- 14 V 1610 r. w Paryżu), król Nawarry od 1572 r. oraz Francji od 1589 r., pierwszy monarcha z dynastii Burbonów. Burbonowie byli najmłodszą z gałęzi Kapetyngów. Matka przyszłego władcy pochodziła z linii Albretów. Warto odnotować, że ze strony babki, Małgorzaty z Nawarry, Henryk spokrewniony był z rodem Walezjuszów. Władca ten kojarzony jest przede wszystkim z faktu, że właśnie on wydał Edykt Nantejski. Dokument został wydany 30 IV 1598 r. w Nantes, głównym jego założeniem było zażegnanie wojen religijnych, które prowadzili katolicy z protestantami. Zapewne było to spowodowane traumą, którą przeżyli Francuzi w wyniku Nocy św. Bartłomieja, kiedy to katolicy dopuścili się rzezi Hugenotów, czyli francuskich protestantów. Wydarzenie to bywa określane również terminem 'krwawego wesela paryskiego’, czasami w dyskursie historycznym pada również termin ’ jutrzni paryskiej’.
Edykt w Nantes, wydany przez Henryka IV, był aktem o wielkim znaczeniu, gdyż odtąd Hugenoci mogli bez przeszkód budować własne zamki, szkoły, urzędy, zostali w pełni zrównani w prawach. Co ważne, Hugenoci mieli odtąd prawo wyznawać swą wiarę wszędzie, z wyjątkiem Paryża.
Edykt w Nantes, którego założenia opracował omawiany przeze mnie monarcha, obowiązywał do 1685 r.
W 1685 r. podpisano edykt z Fontainebleau, którego twórcą był Ludwik XIV.
Wielkim wstrząsem dla Henryka IV był mord dokonany na jego poprzedniku. Henryk IV zapewne rozmyślając nad swoim życiem, z przyczyn bezpieczeństwa decyduje się na takie rozwiązanie, postanowił wydać akt, kończący krwawą jatkę.
Henryk IV był monarchą, który dbał o Francję, znany jest ze stwierdzenia, iż chciałby, aby w jego państwie każdy rolnik w niedzielę miał kurę w garnku. Fakt, że władca starał się dbać o wszystkie stany, spowodował, że państwo rozwijało się dynamicznie.
Henryk miał interesujące spojrzenie na kwestie religijne, gdyż ojciec naszego bohatera był rzymskim katolikiem, podczas kiedy matka wyznawała kalwinizm. W późniejszym wieku, kiedy Henryk zdecyduje się przejść na katolicyzm, wypowie sławetne słowa, miano

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.