Henryk Stuart

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Henryk Stuart, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Henryk Stuart, lord Darnley, był drugim mężem Marii, królowej Szkotów. Od ich ślubu w 1565 roku był królem małżonkiem Szkocji. Krótko przed tym wydarzeniem został mianowany księciem Albany. Niespełna rok po narodzinach jedynego dziecka jego i Marii, króla Szkocji i Anglii Jakuba VI, w 1567, roku Henryk Stuart został zamordowany w Kirk o’ Field. Wiele współczesnych opowieści opisujących jego życie i śmierć mówi o nim jako o lordzie Darnleyu, którego tytuł nosił jako dziedzic hrabstwa Lennox. To właśnie pod tym imieniem jest najbardziej znany w historii. Od strony swojej matki Henryk Stuart był prawnukiem króla Anglii Henryka VII.
Henryk Stuart przyszedł na świat 7 grudnia 1545 roku w Temple Newsam w Leeds w hranstwie Yorkshire w Anglii. Był drugim, ale najstarszym żyjącym synem Matthew Stewarta i jego żony lady Margaret Douglas. Jego ojciec był czwartym hrabią Lennox. Henryk Stuart jako potomek zarówno Jakuba II ze Szkocji, jak i Henryka VII z Anglii, miał potencjalne pretensje zarówno do szkockiego, jak i angielskiego tronu. Młody Henryk był świadomy swojego statusu oraz dziedzictwa. Z tego powodu był on kształcony w wielu dziedzinach. Znał on dobrze łacinę, gaelicki, angielski i francuski. Lord Darnley otrzymał więc wykształcenie godne królewskiego rodu. Mówi się, iż Stuart wyróżniał się w śpiewie, grze na lutni i tańcu. Henryk był podobno silny i wysportowany. Znał się również na jeździectwie i broni oraz pasjonował się polowaniami i łowiectwem.
3 lutego 1565 roku Darnley opuścił Londyn i 12 lutego przybył do Edynburga. 17 lutego zaś zaprezentował się Marii w zamku Wemyss w Fife. Maria szukała wówczas kandydata na męża i Henryk wydał jej się najlepszym i najprzystojniejszym z poznanych. Po krótkiej wizycie u ojca w Dunkeld, 24 lutego Darnley wrócił z Marią i jej dworem do Holyrood. Od tej pory mężczyzna stale przebywał w towarzystwie Marii. Jako wstęp do małżeństwa, 15 maja 1565 roku Henryk został mianowany lordem Ardmanoch i hrabią Ross na zamku Stirling. 22 lipca tego samego roku Darnley został mianowany księciem Albany w opactwie Holyrood. W parafii Canongate zaś ogłoszono zapowiedzi małżeństwa. 28 lipca w Krzyżu Edynburskim ogłoszono, że rząd nad krajem będzie sprawowany we wspólnym imieniu króla i królowej Szkotów. Dawało to Henrykowi Stuartowi równość z Marią oraz pierwszeństwo przed nią, jako mężczyźnie. Zostało to wówczas potwierdzone w obiegu srebrnej monety z imionami Henryka i Marii. 29 lipca 1565 r.oku małżeństwo Henryka i Marii zostało zawarte. Odbyło się ono w obrządku rzymskokatolickim w prywa

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!