J.A. Baczewski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: J.A. Baczewski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Józef Adam Baczewski był polskim przemysłowcem, powstańcem styczniowym. Pierwsze moje doświadczenie związane z Baczewskim dot. pracy na magazynie Jeronimo Martins, w Modlnicy. Wódka Baczewskiego zdobywa rynki zachodnioeuropejskie, bardzo dobre jest whisky tej produkcji. Alkohole produkowane są w Austrii. Historia tej marki jest wyjątkowo polska, kolebką marki jest wioska Zniesienie położona nieopodal Lwowa. W 1885 r. na czele wytwórni wódek stanął Józef Adam Baczewski. Po I Wojnie Światowej zatrudniano 350 osób. W trakcie II Wojny Światowej Luftwaffe ostrzelało Lwów, niszcząc fabrykę wódki, dalej niszczyli Sowieci, którzy zamordowali rodzinę właścicieli. Bolszewicy nienawidzili polskiej klasy posiadaczy, o czym traktuje książka 'Operacja AntyPolska NKWD 1937-1938. Geneza i przebieg ludobójstwa popełnionego na Polakach w Związku Sowieckim’ autorstwa Tomasza Sommera. Wódka Baczewskiego była wyróżniana na różnego rodzaju konkursach w trakcie XX- lecia międzywojennego. Neon JA Baczewski mieścił się w Poznaniu na pl. Wolności. Baczewski walczył, z żarówkami OSRAM, o to, który produkt będzie reklamowany na neonach w stolicy Wielkopolski. W 2011 roku marka wróciła do Polski.

Józef Adam Baczewski był absolwentem Politechniki we Lwowie, przejął fabrykę wódek i likierów po swoich przodkach. Józef był człowiekiem ambitnym, który nie bał się inwestować, wierząc w to, że poniesione koszty z czasem zaprocentują. Przedsiębiorca stworzył największy monopol alkoholowy w Polsce i jeden z najlepszych w Europie. Biznesmen część swego majątku przeznaczał na cele charytatywne, był filantropem. Józef od 1871 r. był radnym miejskim Lwowa. Jako potomek rodu Schiele, o czym piszę na moim blogu 'O historii. Z pasją Rafał Adamowicz’ jestem zainteresowany losami innych rodów, które produkują alkohol. Wiele o browarach Józefa Baczewskiego mogą powiedzieć dzisiejsi Ukraińcy, w dzielnicy Lwowa, na Zamarstynowie również mieściła się fabryka wódek Baczewskiego.

W Polsce nadal brakuje kultury picia, destylatorzy i browarnicy uważani są za tych, którzy rozpijają społeczeństwo. Uważam osobiście, że pić należy umieć, wszystko jest zaś dla ludzi. Browary Haberbuscha i Schiele uratowały Warszawę podczas II Wojny Światowej, w trakcie Powstania Warszawskiego. Pamiętam długą batalię o to, żeby na Woli powstała ulica Haberbuscha i Schiele.

Wódka Baczewskiego konsumowana była w obu Amerykach i w Australii. Wódki Baczewskiego stały się symbolem przedwojennego Lwowa, W chwili, kiedy marka powstawała w 1782 r., zapewne nikt nie liczył, że odniesie tak wielki sukces. Obecnie, we Lwowie, jedna z naj

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.