Jan Paweł II – takie imię przyjął Karol Józef Wojtyła zostając papieżem kościoła katolickiego w 1978 roku. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był najmłodszym z trojga dzieci emerytowanego porucznika. Rodzina Wojtyłów była skromna i uboga. Zarabiał jedynie ojciec, jako wojskowy. Matka była szwaczką.
Młody Karol był nazywany przez rówieśników Lolek, było to zdrobnienie Karolka. Był dzieckiem utalentowanym, lubił sport, toteż był wysportowany. Często grał w piłkę nożną, umiał i lubił też jazdę na nartach.
Lubił wycieczki krajoznawcze, szczególnie w okolicach Wadowic. Na wycieczki chodził z ojcem. Bardzo wcześnie stracił oboje rodziców. Był to dla niego ogromny cios.
W czasie nauki w gimnazjum Wojtyła zainteresował się teatrem. Brał udział w przedstawieniach szkolnych, należał też do koła teatralnego stworzonego przez nauczycieli. Zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo maturalne. Uczył się bardzo dobrze, miał same szóstki, dziś zwane oceną celującą, Z takimi ocenami dostał się na studia bez wstępnych egzaminów.
Wojtyła zaczął studia o profilu polonistycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Karol Wojtyła zainteresował się utworami poetyckimi, stąd często mówiło się o nim, że jest poetą. Pisał liczne wiersze i poematy. Niestety przyszedł czas wojny, która odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc w 1940 r. pracować fizycznie w zakładach chemicznych Solvay.
Pracował także w kamieniołomach i oczyszczalni wody. Mimo wykonywania tej ciężkiej pracy, założył teatr Rapsodyczny. Swój debiut sceniczny, pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941 r. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło w 1942, gdy postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
W latach 1945 -1946 pracował na uczelni jako asystent. Prowadził liczne seminaria z historii dogmatu. Napisał pracę magisterską pod koniec nauki o tematyce „Pojęcie środka zjednoczenia duszy z Bogiem w nauce świętego Jana od Krzyża”. Jan od krzyża stał się inspiracją młodego teologa.
Okres ten był szczególnie płodny w rozwoju literackim Wojtyły. Napisał pierwszy zbiór wierszy „Renesansowy psałterz”, był on wyrazem hołdu dla wielkiej tradycji, w tym dla Jana Kochanowskiego. W kolejnych latach powstała między innymi Pieśń o Bogu, nawiązująca twórczo do świętego Jana od krzyża. Wojtyła lubił wycieczki z młodzieżą, zawsze się na nich modlił, czytał i medytował. Kontemplował Boga. Prowadził liczne wykłady i medytacje. Bardzo lubił czytać. Stąd jego kariera nabrała szybkiego zwrotu.
W 1958 r. Wojtyła został biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Sakrę biskupią Karol Wojtyła przyjął w katedrze na Wawelu. Hasło swojej biskupiej posługi Wojtyły brzmiało „Totus Tuus” Cały Twój. Hasło to kierował do Matki Chrystusa, której też w późniejszym czasie zawierzy swój pontyfikat jako głowa kościoła katolickiego.
Kierując się wyborem zawołania Totus Tuus był zainspirowany maryjną duchowością, prostotą i ubóstwem. W 1962 r. został krajowym duszpasterzem inteligencji.
Wojtyła brał udział w obradach drugiego soboru watykańskiego. Był aktywnym uczestnikiem i angażował się w prace soborowe.
Odbywał podróże zagraniczne w celach wykładowczych, religijnych i pielgrzymkowych. Odbył pierwszą pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Wojtyła został awansowany na arcybiskupa krakowskiego. Ingres odbył się w katedrze wawelskiej w dniu 8 marca 1964 roku. Karol Wojtyła dał się zauważyć na drugim soborze watykańskim, swoją bystrością umysłu, nowym spojrzeniem na kościół. Dostrzegł to ówcześnie będący na tronie piotrowym papież Paweł szósty. Ten właśnie papież wyniósł Karola Wojtyłę do rangi kardynała kościoła świętego. Wojtyła został tak zwanym księciem kościoła. Przybrał czerwoną purpurę. Kardynałem został mianowany w 1967 r.
28 czerwca 1967 otrzymał w kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, nałożony mu na głowę osobiście przez samego papieża. Kościołem tytularnym stał się kościół świętego Cezarego z Afryki.Nadal jednak pełnił funkcję biskupa diecezji krakowskiej. Do jego obowiązków należało wizytowanie parafii, odwiedzanie klasztorów.
To właśnie Wojtyła był inicjatorem procesu beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej. Zakochał się w jej Dzienniku. Studiował i kontemplował go namiętnie.
Jako biskup prowadził wykłady z etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kiedy osłabiony i znużony chorobą umiera w 1978 roku papież Paweł VI, na jego miejsce zostaje powołany nowy papież, pochodzący z Włoch. Niestety jego pontyfikat trwa tylko 33 dni. Była to niespodziewana śmierć, nagła i wstrząsająca dla kościoła i świata. Zostaje zwołane nowe konklawe, które ma wyłonić następcę zmarłego nagle papieża. Na tronie piotrowym od długich lat zasiadali włoscy papieże. Wybory były kierowane na kolejnego Włocha.
16 października 1978 r. w ósmym głosowaniu kardynał Wojtyła zostaje wybrany na papieża. Mówi się teraz, że o poparcie Wojtyły zabiegał kardynał Stefan Wyszyński. Polski kardynał, swego czasu postać bardzo wpływowa i mająca silny głos w Watykanie. Karol Wojtyła przybrał imię swojego poprzednika – Jan Pawła z dopiskiem drugi. Wojtyła wyszedł po wyborze na balkon bazyliki świętego Piotra, by pokazać się jako nowy papież. Nowa głowa kościoła katolickiego, jako prezydent Watykanu. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski. Nie był też Włochem, tylko Polakiem, ze słowiańskiego rodu. Powiedział, że jest z dalekiego kraju, gdzie panuje okrutny komunizm. Wypowiedział się po włosku. Udzielił błogosławieństwa uroczystego i pozdrowił tłum, który gromadził się u stóp bazyliki świętego Piotra na placu.
Jan Paweł II bo tak teraz będę go tytułował, nazwany był przez media i wiernych papieżem pielgrzymem. Pierwszą swoją pielgrzymkę, zagraniczną podróż, odbył na Dominikanę. Odwiedził też Meksyk, gdzie został bardzo ciepło przywitany. Zahaczył także o Bahamy. Drugą pielgrzymką zagraniczną była wizyta w Polsce, jego ojczyźnie umiłowanej. Do Polski wracał często. W latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, i po roku dwu tysięcznym. Papież okrążył ziemię 30-krotnie, odbywał liczne wizyty w najdalszych zakątkach świata. Odwiedził wszystkie kontynenty. Życie niestety pisze różne scenariusze, w dniu 13 maja 1981 roku napisało zły rozdział w pontyfikacie papieża Polaka.
Zdarzenie to miało miejsce podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie. Audiencja papieska to spotkanie z wiernymi, pielgrzymami nawiedzającymi Rzym i Watykan. Wspólna modlitwa z ojcem świętym, wysłuchanie kazania, słów skierowanych do wiernych.
Jan Paweł II podczas przejazdu między sektorami na placu został postrzelony przez zamachowca Alego Ağcę.
Jana Pawła II został postrzelony w brzuch, upadł na swojego sekretarza, który razem z nim siedział w papieskim aucie papamobile. Papież krwawił, ludzie na placu krzyczeli, ochrona papieska pochwyciła zamachowca. W tym czasie papież pojechał do kliniki Gemelli w Rzymie. Został tam zoperowany i walczył o życie. Operacja była długa i skomplikowana. Kula utkwiła blisko tętnicy.
Jan Paweł II przeżył zamach, dochodził do zdrowia. Wybaczył też człowiekowi, który próbował go zabić. Spotkał się z nim w celi więziennej i wyspowiadał go.
Zamach miał swoje konsekwencje, papieża nachodziły bóle. Miewał dolegliwości będących następstwem i konsekwencją zamachu. Zamach miał miejsce w dzień objawień Maryi Fatimskiej, 13 maja. Papież, kiedy wrócił do pełnej formy życiowej, udał się do Fatimy, by podziękować za ocalenie życia.
B
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
Było to rok po zamachu. Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii odwiedził Biały Dom, siedzibę prezydenta USA. Rozmawiał z prezydentem Jimmy’m Carterem. Rozmawiali także przez telefon. Zostało stworzone bezpośrednie łącze telefoniczne prezydenta USA z papieżem. W 1981 roku Ameryka wybrała nowego prezydenta, był nim Ronald Reagan, katolik. Reagan i Jan Paweł drugi zaprzyjaźnili się od samego początku. Była to relacja oparta nie tylko na polityce, której celem było obalenie komunizmu. Prezydent Reagan każdą podróż zagraniczną do Europy zaczynał od Rzymu.
Wojtyła angażował się także w sprawy związane ze swoim krajem, gdzie panował ustrój komunistyczny. Miały miejsce liczne prześladowania księży i kościołów. Popierał tworzący się związek Solidarność i jego szefa Lecha Wałęsę. Wałęsa i papież darzyli się sympatią. Również telefonowali do siebie.
Jednym z głównych celów pontyfikatu Jana Pawła drugiego było to, aby doprowadzić do zmiany systemu komunistycznego.
Chciał również transformacji kościoła, dążył do sojuszu religijnego żydów, muzułmanów i chrześcijan.
Chciał wspólnego dialogu. Poprawy relacji Kościoła katolickiego z innymi Kościołami, w tym z prawosławnym.
Jan Paweł drugi zaliczany był do jednych z najczęściej podróżujących światowych przywódców. Odwiedził podczas pontyfikatu 129 państw, budował wspólne relacje. Nie tylko na polu religijnym, ale politycznym i ekonomicznym. Jan Paweł drugi nauczał i przestrzegał zasad kościoła. Szczególny nacisk kładł na kwestie celibatu.
Ganił zachowania, odstępstwa hormonalne.
Stawiał twarde nie antykoncepcji, sprzeciwiał się aborcji i eutanazji. Obstawał za życiem nienarodzonym. Był zagorzałym przeciwnikiem dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. Popierał reformy soboru watykańskiego drugiego. Był osobą konserwatywną w swoich poglądach i reformach. Potępiał terroryzm i liczne zamachy na tle politycznym i religijnym. Jan Paweł II nie próżnował podczas swojego pontyfikatu. Beatyfikował ponad 1300 świętych i kanonizował liczne osoby, które zasłużyły się czynami za swojego życia. Mianował większość elektorów w Kolegium kardynalskim, konsekrował wielu nowych biskupów i wyświęcił wielu nowych kapłanów.
Był uważany za poetę, napisał wiele dział, encyklik. Jan Paweł drugi był poliglotą, władał płynnie kilkunastoma językami. Znał niemiecki, angielski, włoski, hiszpański. W ciągu roku odbywał liczne, kilkudniowe pielgrzymki na terenie Rzymu wizytując parafie wiecznego miasta. Jedną z cięższych, trudniejszych pielgrzymek była ta do Holandii, kraju bardzo laickiego. Kraju, w którym mieszają się różne religie i podejścia do wiary. Ważnym rokiem był rok 1986, kiedy to Jan Paweł drugi udał się do Asyżu i tam w skupieniu oddał się razem z innymi przywódcami religijnymi wspólnej modlitwie.
W latach dziewięćdziesiątych papież nawiązał i utrzymywał dobre stosunku z Gorbaczowem i nowym prezydentem Ameryki Bilem Clintonem. Nieustannie zabiegał o pokój na świecie i między tymi dwoma krajami. W 1994 roku papież przeszedł operację biodra. Po szybkiej rehabilitacji wrócił do licznych pielgrzymek poza granice Rzymu. Połowa lat dziewięćdziesiątych była naznaczona głębokim nasileniem się głoszenia haseł rasistowskich. Handel niewolnikami i liczne migracje. Jan Paweł drugi modlił się usilnie w tych latach o ustanie tych rozruchów. Pisał liczne listy i prośby do przywódców światowych o pomocy. Dając wyraz solidarności z cierpiącymi udał się do Afryki, na Filipiny.
Wielkimi krokami zbliżał się rok 2000. Pamiętny rok Jubileuszowy. Jan Paweł drugi miał za cel, od początku pontyfikatu, by wprowadzić kościół w nowe tysiąclecie. Postanowił położyć mocny akcent na ten rok jubileuszowy. Chciał dialogu z innymi religiami. W 2000 roku papież odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Spotkał się w Jerozolimie z premierem Izraela. W trakcie pielgrzymki papież odwiedził instytut Jad Waszem. Modlił się za ofiary Holocaustu, a także modlił się przy ścianie płaczu, gdzie włożył kartkę z prośbą. Papież był już bardzo osłabionym, starszym człowiekiem. Poruszał się o lasce. W 2001 roku 11 września został przeprowadzony straszny zamach terrorystyczny w Ameryce. Samoloty porwane uderzył w dwie największe wieże. Zginęło wielu ludzi, obywatele różnych krajów. Jan Paweł drugi bardzo przeżył to straszne wydarzenie. Prosił w modlitwie anioł pański, modlitwie, która wygłaszał od tylu lat ze swojego okna w apartamencie. W niedzielne południe apelował o pokój. By zaniechać wojen i terroryzmu. Jan Paweł II musiał znacznie ograniczyć swoją aktywność ze względu na stan zdrowia. Lat nie ubywało, coraz bardziej postępowała jego choroba, jaką był Parkinson. Zmniejszył znacznie swoje wyprawy zagraniczne. Niedzielną modlitwę anioł pański odmawiał z okna w pozycji siedzącej. Pomagali papieżowi w jego codziennych obowiązkach jego dwaj sekretarze, pomocnicy. Pierwszym był Stanisław Dziwisz, dziś już kardynał Dziwisz. Drugim był Mieczysław Mokrzycki. Jan Paweł drugi nie załamywał się mimo sił, które ulatywały z jego ciała. Apelował o zaprzestanie konfliktu na bliskim wschodzie. Sprzeciwiał się wojnie w Iraku, zachęcał do dialogu, nie wojny. W mediach pojawiały się głosy i sugestie o tym, by papież abdykował. Powodem miał być zły stan zdrowia. Jan Paweł II od 1992 zmagał się z postępującą chorobą Parkinsona. Po drodze przeszedł operację jelita. Starość dawała mu się coraz bardziej we znaki.
W lutym 2005 r. stan zdrowia głowy kościoła uległ gwałtownemu pogorszeniu. Papież krążył między szpitalem a Watykanem. Miał poważne problemy z oddychaniem. Przeszedł zabieg wstawienie rury, przez którą mógł oddychać. Wszystko utrudniała też choroba Parkinsona.
2 kwietnia 2005 roku papież odszedł. Na placu gromadziły się tłumy wiernych, modląc się o zdrowie. Dziennikarze z całego świata informowali o stanie zdrowia. O 21:37 w sobotni wieczór papież Jan Paweł drugi zmarł. Cały świat zamarł. Ostatnie chwile życia poświęcił na modlitwę, mszę świętą z udziałem najbliższego otoczenia. Podczas tej mszy papież leżał. W pogrzebie uczestniczyły delegacje wielu państw. Prezydenci, przywódcy religijni. W kraju Papieża Polaka, czyli Polsce, była sześciodniowa żałoba narodowa. Następcą Jana Pawła drugiego został Benedykt XVI. To on właśnie w 2009 roku rozpoczął proces wyniesienia papieża na ołtarze. Od tego momentu wierni nazywali go Wielkim papieżem. W 2014 roku obecny papież Franciszek dokonał aktu kanonizacji Papieża Jana Pawła drugiego. Wraz z nim został także wyniesiony do chwały nieba Jan XXIII, inicjator drugiego soboru watykańskiego. Uroczystość miała miejsce w Watykanie. Zjechały się na nią przedstawiciele państwa polskiego. Dziś papież Jan Paweł drugi jest świętym. W licznych parafiach w Polsce i na świecie są jego relikwie. Wielu ludzi modli się do świętego Polaka w intencjach o pomoc.
Jan Paweł drugi to jeden z najdłużej żyjących i panujących na tronie Piotrowym papieży. Papież zostawił po sobie liczne teksty liturgiczne. Napisał wiele encyklik odnoszących się do sytuacji życiowych. Był zapalonym podróżnikiem. Lubił śpiewać, w młodości nawet tańczyć. Jego ulubioną pieśnią była barka. Często śpiewał podczas jedzenia z najbliższymi współpracownikami. Szczególnie podczas Bożego Narodzenia lubił śpiewać kolędy. Często zapraszał swoich dawnych kolegów z ławy szkolnej do Watykanu. Dla nich pozostanie Lolkiem, tym chłopakiem, z którym kopali piłkę. Jego pontyfikat był długi, znajdą się ci, którzy ocenią co było dobre, a co złe. Czego za mało, czy padły słowa, które musiały paść, a może zabrakło tego. Ambicja, werwa, zapał do czytania, nauki. To cechy godne naśladowania przez każdego człowieka. Ponadto niepoddawanie się w trudnościach, zawsze dialog, nigdy wojna.
Dodaj komentarz jako pierwszy!