Jednostka wojskowa GROM
Zamień czytanie na oglądanie!
Jednostka Wojskowa GROM
Pełna nazwa to Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Rozwinięcie skrótu GROM brzmi: Grupa Reagowania Operacyjno-manewrowego, lecz jest to jedna z wersji jak brzmi rozwinięcie skrótu. Druga wersja twierdzi, że nazwa wywodzi się od imienia jej założyciela. Została ona sformatowana 13 lipca 1990 roku, a jej pierwszym dowódcą, a także pomysłodawcą był generał brygady Sławomir Petelicki. Obecnie od 1 stycznia 2020 roku dowódcą Jednostki Wojskowej jest pułkownik Grzegorz Mikłusiak. Wojsko ma także swoje święto, które przypada na 13 czerwca. Obecnie Jednostka Wojskowa GROM w głównej mierze ma struktury, ale także dowództwo oraz sztab w Warszawie w dzielnicy Rembertów. Składa się ona z trzech pododdziałów:
1) Stołeczny Zespół Bojowy A – realizuje on swoje działania jedynie na obszarze lądowym
2) Zespół Bojowy B – mieści się on w Gdańsku a swoje działania realizuje w zbiornikach wodnych
3) Zespół Bojowy C
Struktura działania Jednostki Wojskowej GROM, przypomina australijski SAS Regiment.
Do głównych działań Jednostki Wojskowej GROM należy:
1) MOOTW – Skrót ten swoją nazwę zawdzięcza rozwinięciu w języku angielskim: Military Operations Other Than War. Są to operacje reagowania kryzysowego. Ich działania nie obejmują wojny, lecz między innymi pomocy w ewakuowaniu ludzi, którzy są narażeni na walki.
2) UW – Skrót ten swoją nazwę zawdzięcza rozwinięciu w języku angielskim: Unconventional Warfare. Działania te były niekonwencjonalne i polegały między innymi na walkach partyzanckich, a także na działaniach przeciwdywersyjnych, czyli polegających na okrążeniu miejsca, w których stacjonują siły dywersyjne.
3) DA – Skrót ten swoją nazwę zawdzięcza rozwinięciu w języku angielskim: Direct Action. Są to działania podejmowane podczas akcji bezpośrednich. Polegają one między innymi na: niszczeniu wskazanych obiektów, sabotażu, prowadzeniu akcji mających charakter dywersyjny, minowaniu terenu.
4) MS – Skrót ten swoją nazwę zawdzięcza rozwinię
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!