John Fitzgerald Kennedy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: John Fitzgerald Kennedy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

John Fitzgerald Kennedy często określany był i jest określany inicjałami JFK. Był on amerykańskim politykiem, który pełnił funkcję trzydziestego piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był nim od 1961 roku aż do zabójstwa pod koniec trzeciego roku urzędowania w 1963 roku. Kennedy sprawował urząd w kulminacyjnym okresie zimnej wojny. Większość jego działań jako prezydenta dotyczyła wówczas stosunków ze Związkiem Radzieckim oraz Kubą. Jako członek rodziny Kennedych i demokrata, zanim został prezydentem, reprezentował stan Massachusetts w obu izbach Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Kennedy przyszedł na świat 29 maja 1917 roku w zamożnej, politycznej rodzinie w Brooklinie w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. W 1940 roku, mając 23 lata, ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda. Rok później zaś wstąpił do rezerwy amerykańskiej marynarki wojennej. Podczas II wojny światowej dowodził on serią łodzi PT na Pacyfiku. Za te działania na froncie morskim został później odznaczony Medalem Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej. Uhonorowany został za służbę oraz bohaterstwo wojenne. Po wojnie John krótko pracował w dziennikarstwie. Po tym okresie Kennedy reprezentował bostoński okręg robotniczy w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Było to w latach 1947-1953. Następnie zaś został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1953-1960 pełnił funkcję młodszego senatora stanu Massachusetts. Będąc w Senacie, Kennedy opublikował swoją książkę „Profiles in Courage” (niestety nie została ona przetłumaczona na język polski). Książka ta w roku 1957 zdobyła nagrodę Pulitzera w dziedzinie biografii i autobiografii. W wyborach prezydenckich w 1960 roku Kennedy nieznacznie pokonał republikańskiego przeciwnika Richarda Nixona, który był wówczas urzędującym wiceprezydentem. Humor, urok i młodość Kennedy’ego oraz pieniądze i kontakty jego ojca były znacznymi atutami podczas prowadzonej przez niego kampanii prezydenckiej. Kampania Kennedy’ego nabrała rozpędu po pierwszych w historii USA transmitowanych w telewizji debatach prezydenckich. Warto zaznaczyć, iż Kennedy był pierwszym katolikiem wybranym na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Prezydentura Kennedy’ego w okresie zimnej oznaczała przede wszystkim bardzo napięte stosunki z państwami bloku komunistycznego. Nie chcąc dopuścić do wybuchu kolejnego konfliktu w tamtym rejonie szukał pomysłów jak mógłby wybrnąć z sytuacji. W rezultacie zwiększył on liczbę amerykańskich doradców wojskowych stacjonujących w Wietnamie Południowym. Za jego prezydentury rozpoczęto również w Wietnamie Strategiczny Program Hamlet. Strategia ta polegała na odizolowaniu ludności wiejskiej od kontaktu i wpływu Frontu Wyzwolenia Narodowego. Celem tego planu było zwalczanie partyzantki komunistycznej przez pac

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!