Kapitulacja Niemiec
Zamień czytanie na oglądanie!
Niemcy to państwo, które rozpętało obie wojny światowe i dwukrotnie skończyło się to dla nich porażką. II Wojna Światowa zakończyła się bezwarunkową kapitulacją Niemiec, która została podpisana 8 V 1945 r., choć Rosjanie będą się upierać, że fakt ten nastąpił dzień później. Polska, która znalazła się po II WŚ w sferze wpływów radzieckich, również wraz z Krajem Rad przyjęła, że kapitulacja Adolfa Hitlera i jego III Rzeszy Niemieckiej nastąpiła dziewiątego.
Pierwsza Wojna Światowa, w 1918 r., określana cały czas jako tzw. Wielka Wojna zakończyła się kapitulacją Niemiec, która nastąpiła 11 XI 1918 r., również tę datę historycy podają jako zaistnienie znowu, po 123 latach, Polski na mapach.
Adolf Hitler wraz ze swoimi poplecznikami ukuł termin 'Dolchstoßlegende’, który oznaczałby, że Niemcy poległy w I WŚ w wyniku ciosu, który rzekomo został zadany przez rodzimych polityków, których reprezentantem był czołowy socjaldemokrata, Friedrich Ebert. Adolf Hitler, ale nie tylko, gdyż pragnę zauważyć, że dążenia rewizjonistyczne były już zdecydowanie mocne jeszcze przed 1933 r., uderzali w ton, że 11 XI 1918 r., kiedy rząd niemiecki podpisywał porozumienie kończące Wielką Wojnę, doszło do zdrady. W trakcie XX-lecia przedstawiano karykatury m.in. Philippa Scheidemanna oraz Matthiasa Erzbergera, którzy wbijali nóż w plecy Niemcom. Wielu obywateli Republiki Weimarskiej zastanawiało się, dlaczego skoro było tak dobrze to zakończyło się tak źle?
Adolf Hitler, kiedy doszedł do władzy, zwracał szczególną uwagę, że kapitulacja Niemiec, była wynikiem zdrady ze strony Narodu Wybranego.
Druga Wojna Światowa miała stanowić rewanż za pierwszą, która została przegrana. Politycy niemieccy, zdając sobie sprawę, że walka na dwa fronty będzie bardzo trudnym wyzwaniem, postanowili podpisać sojusz z Krajem Rad, sygnał do zaistnienia takiego zbliżenia dał Józef Stalin, kiedy wystąpił z przemówieniem, które współcześni historycy określają terminem 'mowy kasztanowej’. W Niemczech wiedziano dobrze, że kiedy podczas I WŚ wyłączono z działań Rosję, wtedy choć de facto w końcu Niemcy polegli, jednak walczyło im się o wiele łatwiej.
W tym miejscu polecę książkę Andrew Nagorski, swego czasu napisał bardzo ciekawą książkę pt. '1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę’. Wiemy, że do kapitulacji doszło w cztery lata później, jednak zapewne, gdyby nie zdecydowano się na zaatakowanie Stanów Zjednoczonych, wtedy wynik działań wojennych mógłby być całkowicie odmienny.
Kapitulację Niemiec musimy odczytywać jako zakończenie działań wojennych w Europie w trakcie II WŚ. Pamiętajmy jednak, że wojna na Pacyfiku oraz w Azji cały czas trwa�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!