Karol II Habsburg
Zamień czytanie na oglądanie!
Karol II Habsburg, znany również jako Karol I Hiszpański lub Urzeczony, był ostatnim habsburskim władcą Imperium Hiszpańskiego. Obecnie jest on najlepiej pamiętany ze względu na swoją niepełnosprawność fizyczną oraz wojnę w Europie, która wybuchła tuż po jego śmierci.
Karol przez całe swoje życie cierpiał na zły stan zdrowia. Powody tego wciąż są jednak przedmiotem dyskusji wielu historyków. Od chwili, gdy w 1665 roku mając trzy lata został królem, kwestia sukcesji tronu hiszpańskiego była ważnym tematem w polityce europejskiej. Mówi się nieraz, iż podobno od dnia jego narodzin czekano tylko na jego śmierć, aby nie pozostawał monarchą hiszpańskim.
Karol dwukrotnie się żenił. Mimo jednak tych dwóch małżeństw pozostał bezdzietny. Gdy zmarł w 1700 roku, jego spadkobiercą został 16-letni Filip Andegaweński. Był on wnukiem Ludwika XIV i jego pierwszej żony, starszej przyrodniej siostry Karola, Marii Teresy. Sukcesja Karola była jednak mniej ważna niż podział terytoriów będących pod jego rządami. Brak rozwiązania tej kwestii za jego życia doprowadził ostatecznie do wojny o sukcesję hiszpańską, która wybuchła w 1701 roku.
Karol urodził się 6 listopada 1661 roku w Królewskim Alkazarze w Madrycie. Była to siedziba królewska hiszpańskich monarchów obecnie już niestety nieistniejąca. Karol był jedynym żyjącym synem Mariany z Austrii i Filipa IV z Hiszpanii. Co ważne jego ojciec w chwili narodzin syna miał już 56 lat. Warto również wspomnieć, iż europejska szlachta w ówczesnych czasach powszechnie żeniła się w ramach tej samej rodziny. Działo się tak w celu zachowania majątków. Tak było również w rodzinie Habsburgów. Spośród jedenastu małżeństw w tym rodzie zawartych między 1450 a 1661 rokiem, zdecydowana większość zawierała element pokrewieństwa. Małżeństwo Filipa i Mariany było związkiem między wujem a siostrzenicą. Konsekwencją takiego spokrewnienia jest tak zwana „szczęka habsburska”, która była cechą fizyczną wspólną dla wielu Habsburgów, w tym dla Karola. Jest to zdecydowane wysunięcie do przodu dolnej szczęki. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu spokrewnienie jego rodziców przyczyniło się do licznych problemów zdrowotnych Karola. Mówi się, iż Małgorzata Teresa, jego starsza siostra, nie miała takich problemów, zatem może to niespokrewnienie rodziców zadziałało na zdrowie chłopca. Wielu współczesnych medyków na podstawie objawów Karola twierdzi, iż mógł on cierpieć z powodu połączonego niedoboru hormonów przysadki mózgowej i kwasicy cewkowej nerek. Jednak są to jedynie przypuszczenia. Wobec braku materiału genetycznego takie twierdzenia pozostają jedynie spekulacjami. Podobno Karol d
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!