Karol

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Karol, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Karol przyszedł na świat jako Charles Philip Arthur George 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham. Urodził się jako pierworodny syn królowej Elżbiety II oraz księcia Filipa.

Karol jest spokrewniony ze wszystkimi dynastiami książęcymi i królewskimi wywodzącymi się z Europy.

Syn królowej Elżbiety II nie miał dobrego dzieciństwa, bardzo rzadko widywał rodziców, a gdy już do tego dochodziło, nie okazywali mu oni miłości ani czułości. Nie rozmawiał z nimi zbyt wiele, nie mógł się przytulić. Najwięcej ciepła otrzymał od towarzyszących mu opiekunek, które okazywały mu uczucia. Jako dziecko obawiał się jednej z opiekunek, mianowicie Helene Lightbody Z rodzicami witał się uściskiem dłoni. Spotkania z matką i ojcem należały do spotkań oficjalnych, nie przypominały standardowych relacji dziecka z rodzicami. Chłopiec cieszył się bliskością swojej babci, Elżbiety I. Czuł, że to jego przyjaciółka, stał się z nią zżyty. Karol do dziś ma żal do matki, że nie zajmowała się nim należycie, a także, że posłała go szkoły odległej od domu, przez co czuł się wyobcowany i wyjątkowo samotny.

Książę interesuje się sprawami związanymi z ekologią i dbaniem o środowisko. Ogrody syna królowej zachwycają, są pięknie urządzone, ale również zaprojektowane w sposób logiczny, przez co nawozi się glebę, a nie same rośliny, co polepsza ich jakość. Dodatkowo ostro krytykuje sceptyków klimatycznych, zachęca do zażywania prysznica i zapomnieniu o kąpielach w wannie, zachęca również do zakupu napoi w szklanych butelkach, a nie tych opakowanych w plastik, który jest wyjątkowo szkodliwy na środowiska.

Karol odebrał nauki w Hill House School w West London, następnie w Cheam Preparatory School, a potem przyszedł czas na kształcenie w Gordonstoun, prywatnej szkockiej szkole. Po ukończeniu Gordonstoun, młodzieniec wstąpił do szkoły Head Boy. W momencie, gdy przyszedł czas na wybór szkoły średniej, Karol zapisał się do Old College, w którym uczył się historii walijskiej i języka walijskiego, zrezygnował z zapisania się do szkoły wojskowej, a swoją przygodę z edukacją zakończył po zaliczeniu studiów w Kolegium Trójcy Świętej w Cambridge. Książę zdobył wykształcenie archeologiczne, a jego specjalizacja to wyprawy krzyżowe, czyli wyprawy zbrojne inicjowane na papieski rozkaz przez rycerzy.

Rola księcia jest typowo reprezentacyjna, uczestniczy on w różnych ceremoniach i ważnych wydarzeniach, wizytuje zagranicą i udziela się charytatywnie. Czterokrotnie pojawił się w Polsce, w 2002 roku spotkał się z ludźmi, którzy przeżyli holocaust, a w 2008 roku zwiedził Wawel w towarzystwie małżonki. Dla Karola pracuje około sto dwadzieścia osób, w tym czterech ogrodników, którym książę uważnie się przygląda. Służbie ponoć nie jest łatwo, ponieważ Karol ma nie należeć do osób pozytywnych, jego najbliżsi przyznają, że jest to mistrz narzekania. Syn królowej ceni sobie wygodę, podróżuje głównie królewskim pociągiem, nawet jeżeli odległości nie są zbyt wielkie. Mężczyzna w chwili, gdy wyjeżdża, pakuje zestaw swoich przedmiotów, który z nim stale podróżuje. Zabiera własną pościel, nawet jeżeli spędza noc w hotelu. Nie prowadzi oszczędnego stylu życia, ale również momentami zachowuje się kapryśnie.

Karol w 1971 roku poznał Camille Shand, w której zakochał się bez pamięci. Do zapoznania kochanków doszło przez córki ambasadora Chile w Wielkiej Brytanii. Karol nawet myślał, aby oświadczyć się Camilli, ale zniechęcił się faktem, że jego rodzina nigdy nie zaakceptuje wybranki jego serca. Kochankowie podjęli decyzję o rozstaniu, ku bólowi serca księcia, a rok później kobieta wyszła za innego mężczyznę, Andrzeja Parker Bowlesa, brytyjskiego wojskowego. Karol zainteresował się inną panną, mianowicie chodzi o lady Sarę Spencer, choć nie oświadczył się jej, tylko jej młodszej siostrze, która zrobiła na mężczyźnie piorunujące wrażenie. Oświadczyny odbyły się 3 lutego 1981 roku z Zamku Windsor. Pierścionek po lady Dianie otrzymała Kate Middleton, synowa kobiety. Narzeczona Karola nie otrzymała wtedy pierścionka zaręczynowego, dopiero gdy zgodziła się wyjść za księcia, Diana mogła samodzielnie wybrać sobie pierścień zaręczynowy, który przypadł jej do gustu najbardziej. Zaręczyny ogłoszono 24 lutego. Zachowanie królewskiego syna było bardzo oziębłe, gdy Diana wyznała mu miłość, ten odpowiedział „Cokolwiek miłość znaczy”, a następnie zatelefonował do Elżbiety II.

Ślub był wielkim widowiskiem. Ceremonia odbyła się 29 lipca 1981 roku w kościele anglikańskim. Zaproszonych zostało 3500 gości, a sam koszt przyjęcia przekroczył sumę 48 milionów funtów. Ślub wyglądał wręcz bajkowo, pięknie ubrana Diana, która nagle staje się księżniczką i jej elegancki narzeczony decydują się spędzić razem resztę życia. Diana jednak nie czuła się komfortowo, stresowała ją obecność mediów na ślubie, przez co czuła, że obserwowano każdy jej krok. Nie była także już entuzjastką zawarcia związku małżeńskiego z tym mężczyzną. Wiedziała już o ponownym romansie Karola z Camillą. Dla Diany zaprojektowano niepowtarzalną i bogatą suknię, której próbki i szkic

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!