Kazimierz IV Jagiellończyk
Zamień czytanie na oglądanie!
W ostatnim czasie moją szczególną uwagę budzi postać panującego w latach 1447 – 1492 władcy Polski, którym był Kazimierz IV Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły.Podczas mojej wypowiedzi postaram się przytoczyć najważniejsze wydarzenia i fakty z życia tego władcy.
Jak już wspomniałem, Kazimierz był synem Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej, która była dużo młodsza od swojego męża, co wywołało liczne dygresje. Według historyków przyjście Jagiellończyka na świat wiązało się ze skandalem, którym były oszczerstwa rzucane przez księcia Witolda na królową, związane ze złym prowadzeniem się Zofii wśród polskich rycerzy. Zazdrosny król kazał aresztować kochanków żony i wkrótce potem dowiedział się, że romans Zofii okazał się prawdą. O losach królowej i Kazimierza miał zadecydować sąd, jednak Zofia udała się do krakowskiego biskupa i przysięgła, że jest niewinna. Skandal został wyciszony i w 1427 roku na świat przyszedł potomek króla – Kazimierz Jagiellończyk.
Jagiełło w ostatnich latach życia zapewnił swoim dzieciom prawo do dziedziczenia tronu. Po śmierci ojca władzę objął Władysław Warneńczyk, natomiast Kazimierz dorastał u boku swojej matki. Szansą dla młodego królewicza było objęcie tronu w Czechach, gdyż Zygmunt Luksemburski zmarł nie pozostawiając męskiego potomka. Husyci postanowili poszukać kandydata oraz wsparcia w Polsce. Biskup Zbigniew Oleśnicki był przeciwny tym planom, ale poparcie Kazimierza jako kandydata do czeskiego tronu spotkało się z aprobatą Warneńczyka i możnych. Plany dotyczące królewskiej koronacji poległy, gdyż Albrecht Habsburg w wyniku klęsk husytów na Morawach koronował się w 1438 roku na króla Czech. Szansa na ubieganie się o władzę powróciła wraz z e śmiercią Habsburga i nastawieniem węgierskich panów, którzy chcieli mieć króla od zaraz. Żona Albrechta w tamtym okresie była w ciąży. Tym razem propozycję przejęcia tronu otrzymał Władysław Warneńczyk, który był o wiele starszy od swojego młodszego brata Kazimierza. Po śmierci brata księcia Witolda, królowa Zofia podsunęła plan wysłania Kazimierza Jagiellończyka na Litwę, gdzie będzie pełnił funkcję namiestnika.
Po śmierci Warneńczyka w bitwie pod Warną w 1444 roku jedynym kandydatem z dynastii Jagiellonów do objęcia polskiego tronu był Kazimierz. Podczas zjazdu w Sieradzu panowie podjęli wstępną decyzję o wyborze Kazimierza na króla Polski, jednak ociągano się aż do czasu uzyskania pewniejszych informacji z Węgier. Panowie zaprosili Kazimierza na zjazd w Piotrkowie, na kt
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!