Kleopatra VII

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kleopatra VII, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kleopatra, a właściwie Kleopatra VII Filopator, przyszła na świat w 69 roku p.n.e. w Aleksandrii. Urodziła się jako córka Ptolemeusza XII Auletesa i Kleopatry V Tryfajnej II, choć historycy preferują wersję, w której matka Kleopatry VII Filopator jest nieznana. Posiadał 5 rodzeństwa, trzy siostry: Berenikę IV, Kleopatrę VI Tryfajną II, Arsione IV, a także dwóch braci: Ptolemeusza XIII oraz Ptolemeusza XIV. Należała do dynastii Ptolemeuszów macedońskiego nurtu. Stanowiła wyjątek, ponieważ jako kobieta zasiadła na tronie, co w czasach starożytnych zdarzało się nieczęsto.

Źródła, w których pojawia się postać egipskiej królowej, przedstawiają ją w kiepskim świetlne, wręcz sprawiają wrażenie, jakby demonizowały kobietę. Według nich Kleopatra uwodziła mężczyzn, aby się nimi sprawnie wysługiwać.

Dziewczynę dobrze wykształcono, odbierała staranne nauki i od najmłodszych lat przygotowywano do przejęcia tronu. Wiadomo także, że kobieta prowadziła wystawny styl życia, co złościło lud, który musiał oszczędzać pieniądze ze względu na wysokie podatki, choć Egipcjanom podobał się fakt, że faraonka władała językiem egipskim, a także kultywowała stare wierzenia i dążyła do niezależności państwa.

Ojciec Kleopatry wyjechał z Egiptu, gdy jedna z sióstr młodej dziewczyny rozpoczęła bunt, przy czym wydała rozkaz zabicia matki i uduszenia własnego męża. Faraon wrócił z armią z zamiarem uspokojenia sytuacji, wydał wyrok śmierci.
Mając siedemnaście lat zasiadła na tronie oraz poślubiła własnego brata, co miało miejsce po śmierci ojca. Zawieranie małżeństwa między rodzeństwem stanowiło tradycję, której kazirodcza para nie porzuciła. Ptolemeusz XII zatracił się w kłopotach, ponieważ stał się zależny od dostojników dworu, w tym przykładowo nauczyciela królewskiego. Dostojnikom tym niezwykle zależało na odsunięciu od rządów żony króla, więc wyjechała w 49 roku p.n.e. do Palestyny. Małżeństwo nie było udane, para nie potrafiła się dogadać, gardzili sobą wzajemnie. Kleopatra zabrała ze sobą Apollodora z Sycylii, który miał zaszyć ją w skórzanym worku, który poniósł do władcy Rzymu, Cezara, z którym pragnęła zawrzeć sojusz, aby ocalić swój tron w ojczystym Egipcie. Cezar zgodził się poprzeć egipską królową, potem stali się kochankami, pomimo że rzymski monarcha miał żonę, której na imię było Kornelia. Lud egipski nie ukrywał niezadowolenia z faktu, że rzymski monarcha wtrąca się w politykę ich państwa. Wybuchł bunt, król zginął podczas starcia, a królowa poślubiła przyrodniego brata. Z romansu Kleopatry z Cezarem przyszło na świat dziecko, Ptolemeusz XV Cezarion, ale niestety to śmierci Cezara została zmuszona do opuszczenia Rzymu. Kleopatra zawdzięcza kochankowi przywrócenie na tron.

Kleopatra po powrocie zleciła zabicie jej męża i brata, następnie, kiedy rzymski monarcha odszedł

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.