Kniaź Jarema

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kniaź Jarema, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki zwany Jaremą
Urodził się w roku 1612, 12 sierpnia. Jego ojcem był kresowy magnat, Michał Wiśniowiecki. Posiadał on liczne dobra w południowo-wschodnich kresach Rzeczpospolitej. Kilkakrotnie podejmował się interwencji zbrojnej w Mołdawii, czym naruszył stosunki polsko-tureckie, a to w znacznym stopniu doprowadziło do wybuchu wojny trwającej w latach 1620-21. Opuścił on syna w 1616, a dopomógł mu w tym prawosławny pop (tamtejszy odpowiednik księdza) podając mu komunię z trucizną. Jeremi miał wtedy 4 lata. Trzy lata później zmarła również jego matka, Raina Mohylanka i przyszły pogromca Kozaków trafił na wychowanie do dalekiego krewnego, Konstantego Wiśniowieckiego. Wywarł on na młodego Jeremiego ogromny wpływ; jednym z jego skutków było przejście na katolicyzm zaraz po osiągnięciu pełnoletności. Wysłał go również do jezuickiego kolegium we Lwowie. W owym czasie popularne było wysyłanie potomnych do krajów zachodnich w celu zdobycia biegłości w językach obcych i obycia ze światem. Wiśniowiecki zwiedził Włochy i Niderlandy, gdzie zdobywał wiedzę wojskową. Właśnie tam znajdowały się fortyfikacje uważane za najlepsze na świecie. Wiedzę o tym zdobywał tam także Jan III Sobieski. W 1630 roku podpisał się w albumie uniwersytetu bolońskiego.
Po osiągnięciu pełnoletności Jeremi zaczął sprawować władzę odziedziczoną po śmierci rodziców. W jednym momencie stał się najpotężniejszym magnatem kresowym i jednym z najbardziej znaczących i wpływowych ludzi w państwie. Dodatkowo w 1648 roku Władysław IV ofiarował Jeremiemu ziemie przy porohach dniestrzańskich. Był panem życia i śmierci blisko 240 tysięcy podwładnych. Inwestował dużo w szkolnictwo i dążył do zasiedlenia niezamieszkanych ziem Naddniestrza. Z tego powodu przesiedlał tam dziesiątki tysięcy chłopów i Żydów. W 1640 roku w jego majątkach znajdowało się 7603 domy, a już pięć lat później 36 tysięcy. Przekazywał pieniądze na budowy cerkwi, kościołów, miasteczek i na prawosławne i katolickie szkolnictwo. Jeremi pomimo przejścia na katolicyzm nigdy nie narzucił tego swoim poddanym i opiekował się cerkwią, w której pochowani zostali jego rodzice. Przez większość życia nie interesował się sprawami publicznymi i państwowymi. Angażował się w nie tylko wtedy, gdy zagrożony był jego majątek, lub dana sprawa go dotyczyła.
Pierwszy kontakt z wojną miał, gdy jako obserwator przyglądał się oblężeniu miasta w Niderlandach. Pierwszym starciem zbrojnym, w którym miał udział bezpośrednio, była kampania smoleńska Władysława IV w latach 1633-4. Stał wtedy na czele regimentu dragonów i piechoty. Zorganizował również własne wyprawy na Rosję ze swoim prywatnym wojskiem, liczącym wtedy około czterech tysięcy żołnierzy. Nawet jak na armię prywatną magnata, była to dość spora liczba. Następnie w roku 1637

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.