Komunizm a Socjalizm

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Komunizm a Socjalizm, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Dlaczego warto odróżniać komunizm od socjalizmu? Kiedy parę lat temu w Święto Pracy, młodzieżówka PPS- u wyszła pod sztandarem 'sierpa i młota’ postanowiłem uświadamiać ludzi, że socjalizm to nie komunizm. Myślę że przedwojenni działacze PPS- u przewracaliby się w grobach, gdyby się dowiedzieli o dzisiejszym pomieszaniu z poplątaniem. Ciekaw jestem reakcji Kazimierza Pużaka, gdyby został przyrównany do KPP- istów. Jedno jest pewne, Komunistyczna Partia Polski powstała z połączenia SDKPiL z PPS Lewicą, ale więcej dzieli te środowiska niż łączy. Józef Łokietek, o którym mówię podczas spacerów śladem przedwojennej mafii, kazał strzelać do komunistów, zwalczał ich ostrzej aniżeli endeków, samego z siebie określał dumnie jako socjalistę. Po II WŚ doszło do fuzji PPS- u z Polską Partią Robotniczą, jednakże dokonali tego podstawieni politycy, rzeczywiści liderzy socjalistów odbywali długoletnie odsiadki przy ul. Rakowieckiej w więzieniu mokotowskim i w innych miejscach osadzenia typu praskiego 'Toledo’. W XX- leciu międzywojennym w Polsce, socjaliści optowali za niepodległą Polską, komuniści zaś chcieli państwo przyłączyć do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Czym jest socjalizm? Ideologia ta rozwinęła się w latach 40. XIX w., we Francji. Socjaliści walczyli o świadczenia socjalne dla wszystkich, szukali równości. Dla komunistów, socjalizm jest wyłącznie etapem pośrednim na drodze do komunizmu. Socjalizm sprawdza się w biednych państwach, gdzie obywatele powinni się wspierać.
Czy socjalizm jest lewicowy? Socjalizm może być zarówno prawicowy, jak również lewicowy. Norwegia stanowi przykład państwa, w którym zaistniał prawicowy socjalizm. Kraj położony w Skandynawii, jest podawany za przykład przez radykalnych lewicowców. Norwegia jest przykładem państwa, które prze ku socjalizmowi. Być może wynika to z faktu, że nigdy nie była zniewolona przez tanki należące do sowieckiej Armii Czerwonej. Socjaldemokratyczna Norwegia jest przykładem dla całego świata, wskazywana jako państwo dobrobytu. Norwegia słynie z doskonałego systemu opieki społecznej, rząd dba o swoich obywateli. Szwecja jest również państwem, w którym zaistniał socjalizm, objawia się to poprzez wysokie podatki i duże wydatki rządowe. Atutem Szwecji jest społeczeństwo, mieszkańcy są uczciwi, biznesmeni otrzymali sporą swobodę w działaniu. Szwed po odliczeniu podatków wciąż ma w kieszeni 2-3 razy tyle pieniędzy co średnio zarabiający Polak.
Komunizm. Stosowanie tego pojęcia jest zbyt dużym uproszczeniem. Czym bowiem jest komuniz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!