Koronacja Mieszka II

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Koronacja Mieszka II, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

25 XII 1025 r. doszło do koronacji Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej. Koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński, Hipolit.
Mieszko II Lambert był drugim królem Polski, który przejął schedę po swoim ojcu, Bolesławie Chrobrym. Ojciec dbał ze wszystkich swoich sił, by syn zdobył wszechstronne wykształcenie, by sprawdził się na tronie Polski.
Rycheza Lotaryńska, która była siostrzenicą cesarza Ottona III, została małżonką naszego króla. W początkach XI w. mogło wydawać się, że władca ten ma wszystkie konieczne atrybuty, żeby zostać bardzo dobrym królem.
Historycy przypuszczają, że najbardziej prawdopodobne jest, że w Boże Narodzenie koronę przyjął Mieszko II, podczas kiedy jego ojciec koronował się na Wielkanoc.
W chwili kiedy Mieszko II koronowany został na króla, zdawał sobie sprawę, że będzie mu bardzo ciężko dorównać ojcu. Zadanie, które przed nim stało, to utrzymanie korony, potęgi oraz terytorium.
Nasz król był atakowany przez Rusinów od wschodu, natomiast Niemcy byli agresorem z Zachodu, co więcej Mieszko II Lambert był w złych stosunkach ze swoim bratem, Bezprymem.
Problemem przed którym stanął Mieszko II był fakt, że całe jego otoczenie bało się zbyt wielkiej potęgi polskiego króla, szczególnie zagrożeni w tej sytuacji czuli się bracia monarchy, którzy postanowili zawiązać przeciwko niemu komitywę.
Mieszko II królem Polski był w okresie 1025- 1031, następnie zaś do 1034 r. władał już bez korony jako książę.
Bezprym miał podstawy by nie darzyć sympatią swego brata, chciałbym zwrócić uwagę, że właśnie on, a nie Lambert, był pierworodnym synem Chrobrego, jednakże ojciec nie patrząc na uczucia, które nosił w sobie starszy syn, postanowił promować i kształcić pod kątem objęcia władzy młodszego.
Bezprym został pozbawiony możliwości zrodzenia wraz ze swoją partnerką potomka, dlatego też Chrobry postanowił promować Lamberta. Pamiętajmy, że Bezprym był kastratem, dlatego też istniały zasadne obawy, że ród- dynastia nie przetrwa.
Pewną ciekawostką historyczną, która nie wszystkim jest znana, iż Mieszko II Lambert pr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!