Król Henryk V
Zamień czytanie na oglądanie!
Henryk V Lancaster przyszedł na świat 9 sierpnia lub 16 września 1387 roku w Monmouth, które jest położone południowo-wschodniej Walii.
Rodzicami Henryka byli Henryk IV Lancaster, króla Anglii i Marii Bohun, która pochodziła z arystokracji. Hrabina zasłynęła z faktu, że pierwsze dziecko wydała na świat mając jedenaście, albo dwanaście lat. Ojciec dziecka walczył bezustannie z licznymi spiskami i buntami. Obiecywał wspierającym tytuły, przywileje i majątki, których nie miał zamiaru wypłacać, więc zawiedzeni mężczyźni buntowali się przeciwko władcy, który nie spełniał oczekiwań ludu. Sam władca usunął się w kąt, był wyraźnie zmęczony stałym zamieszaniem i nieporządkiem.
7 lutego 1403 roku Henryk VI Lancaster poślubił drugą kobietę. Wybranką jego serca została Joanna z Nawarry. Kobieta zajęła się dziećmi swoje męża, zadbała o ich wychowanie. Wspierała młodego Henryka, choć nieco później została oskarżona o podejmowanie prób otrucia młodzieńca.
Rodzice zapewnili synowi staranne i dokładne wykształcenie. Został zapoznany z literaturą, sięgał po księgi teologiczne. Odebrał lekcje gry na na harfie, posługiwał się łaciną, a także swobodnie posługiwał się językiem francuskim. Był piśmienny, co w tych czasach nie było regułą.
Przewodniczył Radzie Królewskiej od 1410 roku, więc nabywał doświadczenie polityczno-administracyjne. W 1403 roku Henryk V Lancaster w towarzystwie swojego ojca, Henryka IV Lancastera wziął czynny udział w bitwie pod Shrewsbury. Owen Glendower, magnat walijski ogłosił się księciem Walii i sprowokował walki z armiami króla. Zgromadzono fundusze i oblężono zamki i rezydencje Owena Glendowera.
Młody Henryk nie miał zbyt wielkiego pola do politycznego manewru, ponieważ skarbiec Walii opustoszał. W skarbcu brakowało funduszy, a on sam opłacał pracowników i żołnierzy ze swoich prywatnych majątków.
Mężczyzna stał się królem 21 marca 1413 roku.
2 czerwca 1420 król pojął za żonę Katarzynę de Valois, córkę francuskiej pracy królewskiej – Karola VI Szalonego i Izabeli Bawarskiej.
Król Henryk V Lancaster nie należał do władców zobojętniałych i leniwych. Już od pierwszych dni panowania ciężko pracował nad usprawnieniem państwa. Godzinami siedział nad sprawami administracyjnymi, szukał sposobu, aby pieniądze zaczęły regularnie wpływać do skarbca. Król, podobnie do naszej polskiej Bony, jest przykładem, że do prowadzenia sprawnej i skutecznej polityki potrzebne są odpowiednie fundusze. Nie jest możliwe wydawanie decyzji bez pieniędzy, należało wypłacić wynagrodzen
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!