Król Jerzy V

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Król Jerzy V, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Jerzy V był królem Zjednoczonego Królestwa i dominiów brytyjskich oraz cesarzem Indii od 6 maja 1910 do swojej śmierci w 1936 roku.
George przyszedł na świat 3 czerwca 1865 roku w Marlborough House w Londynie. Urodził się on za panowania swojej babki królowej Wiktorii. Jerzy był drugim synem Alberta Edwarda, księcia Walii, i Aleksandry, księżniczki Walii. Po urodzeniu Jerzy był trzeci w linii sukcesji na tron brytyjski za swoim ojcem, księciem Albertem Edwardem, oraz swoim starszym bratem, księciem Albertem Wiktorem. Nikt się nie spodziewał zatem, że kiedykolwiek Jerzy zostanie królem. Z powodu niedużej różnicy wieku między braćmi obaj książęta kształcili się razem. Podobno żaden z chłopców nie wyróżniał się intelektualnie. Ich ojciec uważał wówczas, że marynarka wojenna to najlepsze możliwe szkolenie dla każdego chłopca zamiast innych szkół, które nie nauczą niczego pożytecznego (albo nauczą w niewielkim stopniu. Dlatego też we wrześniu 1877 roku, gdy Jerzy miał 12 lat, obaj bracia wstąpili na statek szkoleniowy kadetów HMS Britannia w Dartmouth w Devon. W latach 1877-1892 George służył w Królewskiej Marynarce Wojennej. Było tak do roku 1892, kiedy to niespodziewana śmierć jego starszego brata postawiła go bezpośrednio w kolejce do tronu. Rok po śmierci Alberta Wiktora, George oświadczył się księżniczce Wiktorii Marii Teck. Wcześniej była ona narzeczoną jego brata. Księżniczka przyjęła oświadczyny Jerzego i pobrali się oni 6 lipca 1893 roku w Kaplicy Królewskiej w Pałacu Świętego Jakuba w Londynie. Podobno Jerzemu nigdy nie podobał się zwyczaj podpisywania przez żonę oficjalnych dokumentów i listów jako ” Wiktoria Maria” i nalegał, by zrezygnowała z jednego z tych imion. Oboje uważali, że nie powinna być nazywana królową Wiktorią (jak jego babka i ówczesna monarchini), więc została królową Marią. Po śmierci królowej Wiktorii w 1901 roku ojciec Jerzego wstąpił na tron jako Edward VII. Jerzy zaś wówczas został księciem Walii. Po śmierci ojca dziewięć lat później w 1910 roku Jerzy został królem-cesarzem. Koronacja Jerzego i Marii odbyła się w Opactwie Westminsterskim 22 czerwca 1911 roku. Uroczystość ta została uczczona Festiwalem Imperium w Londynie.
W czasie panowania Jerzego doszło do powstania wielu ideologii politycznych. Między innymi powstał wówczas socjalizm, komunizm, faszyzm, irlandzki republikanizm oraz indyjski ruch niepodległościowy. Wszystkie te idee polityczne radykalnie zmieniły krajobraz polityczny Imperium Brytyjskiego. W 1911 roku w Wielkiej Brytanii powstała Ustawa o Parlamencie. Ustanowiła ona wtenczas wyższość wybieranej bryty

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!