Król Jerzy VI

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Król Jerzy VI, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

George VI, czyli po polsku Jerzy VI przyszedł na świat 14 grudnia 1895 roku w Sandrigham House. Urodził się jako Albert Frederick Arthur George Windsor.
Rodzicami chłopca była para królewska: król Jerzy V Windsor oraz Maria Teck, która pochodziła z dynastii Sachsen-Coburg- Gotha.
Babką dziecka była królowa Wiktoria, która szczerze ucieszyła się z narodzin prawnuka.
Geogre nie cieszył się radosnym dzieciństwem, zmagał się z wadą wymowy. Chłopcu brakowało pewności siebie i odwagi, niekiedy bał się odezwać do rówieśników, a na myśl o rozmowie z dorosłymi dostawał gęsiej skórki. Zauważono jąkanie księcia, natomiast chłopiec przestał się jąkać stając się nastolatkiem. Rodzice starali się zapewnić synowi staranne wykształcenie i dogodne warunki do nauki, ale książę nie osiągał zadowalających wyników. Trudno przyjmował nowe informacje, dodatkowo był leworęczny, a wymuszono na Jerzym pisanie prawą dłonią. Przez to charakter pisma syna pary królewskiej był nieestetyczny, rozmazywał sobie tusz. Nie opanował do końca zasad ortografii, ponieważ podczas pisania popełniał wiele błędów. Lepiej sprawdzał się w fizycznych zadaniach.
Pomimo słabych wyników został przyjęty do Royal Navan College w Dartmouth.
3 czerwca 1920 roku księcia mianowano godnościami księcia Yorku i baronem Killarney.
Jerzy zakochał się w Elżbiecie Bowes- Lyon, córce 14. hrabii Strathmore i Kinghorne, a także Cecilii Bowes-Lyon. Wybranka serca Jerzego otrzymała staranne wykształcenie; pannę zapoznano z literaturą i nauczono jeździć konno. Elżbieta pasjonowała się rasami psów oraz wychowaniem/ułożeniem tych zwierząt. Córka hrabiego jednak nie darzyła księcia ciepłymi uczuciami, utrzymywała relacje romantyczne z jego starszym bratem – księciem Edwardem, który wtedy został wytypowany na następcę tronu. Krewniaczka króla Szkocji Roberta I odrzucała oświadczyny młodszego z braci, choć za trzecim razem zgodziła się zostać jego małżonką. Para doczekała się dwóch córek: Elżbiety oraz Małgorzaty, starsza z córek objęła w przyszłości tron jako Elżbieta II.
Według plotek – Elżbieta miała zgodzić się na małżeństwo z Jerzym ze względu na bogactwo i wpływy. Dla kobiety rzekomo liczyła się korona i życie w wielkim pałacu.
11 grudnia 1936 rozpoczęły się niekoronowane rządy Jerzego. Został zmuszony do zajęcia tronu po śmierci ojca. Brat nowego monarchy zdecydował się na abdykację po aferach związanych z romansem. Edward wdał się w romantyczną relację z amerykańską wdową, stracił poparcie i nie był mile widziany w roli wład

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!