Krystyna Rokiczana
Zamień czytanie na oglądanie!
Rok, w którym Krystyna Rokiczana przyszyła na świat, ani miejsce narodzin kobiety nie są historykom znane.
Ojcem Krystyny był praski Wójt o imieniu Wacław. Kobieta pochodziła z mieszczaństwa, nie była arystokratką, ani damą dworu. Można jednak skłaniać się ku tezie, że pochodziła z dość majętnej rodziny. Jej ojcu, który dzierżył przecież stanowisko wójta, pieniędzy nie brakowało. Wiadomo, że ojciec zapewnił córce staranne wykształcenie.
Krystyna była zadbaną kobietą o wąskiej talii i drobnych dłoniach. Zachwycała przechodniów dziewczęcą, delikatną urodą. Wyglądała zdrowo i młodo.
Krystyna poznała Kazimierza III Wielkiego, gdy polski król przebywał w Pradze. Monarcha zwrócił uwagę na wyjątkową urodę mieszczanki. Córka praskiego wójta przypadła królowi do gustu nie tylko ze względu na anielską aparycję, ale zaciekawiło go również usposobienie kobiety. Nie przypominała pobożnych księżniczek, które unikają dzielenia się swoim zdaniem. Mieszczanka cechowała się niesamowitą pewnością siebie, konkretnie wypowiadała się na dane tematy i twardo stąpała po ziemi.
Krystyna, gdy poznała króla Polski, była wdową po Mikołaju z Rokiczan, po którym odziedziczyła majątek. Dzięki śmierci małżonka żyła w luksusie, nie odmawiał sobie przyjemności.
Prawdopodobnie cesarz Karol IV Luksemburski specjalnie podsunął mieszczankę władcy polskiemu. Monarcha nie szczędził sobie rozrywek na dworze cesarskim, w pobliżu mężczyzny znajdowała się właśnie Krystyna, która zabawiała Kazimierza rozmową.
Mikołaj, zmarły małżonek mieszczanki, przyjaźnił się z Luksemburgami. Wraz z Krystyną otrzymywali zaproszenia na obiady lub biesiady, rodzina cesarza była przychylna małżeństwu.
Nowa kochanica króla miała zapewniać cesarza, że będzie wpływała na jego decyzje polityczne, aby były korzystne dla interesu cesarza Karola IV Luksemburskiego. Krystyna marzyła, aby zasiadać na tronie, więc cesarz wyświadczył jej przysługę, ale w zamian liczył, że stanie się ona jego szpiegiem na dworze Kazimierza. Monarcha wsparł Krystynę, opowiadał o niej dobrze polskiemu władcy. Cesarz dowiedział się, na jakie niewiasty zwraca uwagę Kazimierz, więc przygotował mieszczankę do spotkania z polskim monarchą.
Kazimierz III Wielki był żonaty, gdy romansował z urodziwą Czeszką. Królową Polski była wtedy Adelajda Heska – córka władcy feudalnego Hesji – Henryka II Żelaznego. 29 września 1341 roku odbyła się ceremonia ślubna pary królewskiej. W tym dniu Adelajda została koronowana na królową.
Młoda władczyni cierpiała z powodu romansów swojego ma�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!