Książę Walii

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Książę Walii, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Książę Walii to tytuł, który przyznaje się następcy tronu Wlk. Brytanii.
Historia tytułu sięga 1218 r., kiedy to Llywelyn ab Iorwerth został po zjednoczeniu walijskich księstw księciem Walii.
Dewiza księcia Walii to 'Ich Dien’ czyli 'służę’.
'Czarny Książę’ przyjął ją od umierającego w trakcie bitwy pod Crécy, która rozegrana została 26 VIII 1346 r., króla Czech.
Królem Czech w tamtym czasie był Jan Luksemburski.
Kolejny syn otrzymuje tytuł księcia Yorku.
Godłem księcia Walii są 3 strusie pióra wraz z nasuniętą koroną, a także związane wstęgą z dewizą 'Ich Dien!’. Herbem jest natomiast herb królewski ze srebrnym kołnierzem turniejowym.
W 1301 r. Edward I by podkreślić fakt podboju Walii, nadał ten tytuł Edwardowi II. Co ciekawe, doszło wtedy do fortelu, gdy to Edward I obiecał, że Walią rządził będzie władca urodzony w Walii, który nie posługuje się j. angielskim. Edward II był wtedy jeszcze niemowlęciem, więc wcale nie mówił. Edward II przyszedł na świat w Caernarfon, na terenie Walii, warto jednak zasygnalizować, że zapewne posługiwał się j. francuskim, natomiast języka Williama Shakespeare’a nauczył się w wieku późniejszym.
Książę Walii nazywany jest oficjalnie mianem 'Jego Królewskiej Wysokości’, natomiast małżonka księżną Walii. W chwili rozwodu traci tytuł, jednakże pamiętać należy, że księżna Diana pozostała przy nim. W jej przypadku chodziło o wielką popularność, jaką była darzona przez poddanych. Camilla Bowles, żona Karola, pozostała przy swojej pierwotnej tytulaturze 'księżna Kornwalii’, choć przysługuje jej też 'księżna Walii’.
Jednym z najbardziej znanych książąt Walii był Edward Woodstock, którego historycy nazywają też 'Czarnym Księciem’. Władca ten żył w XIV w., był jedną z najbardziej zasłużonych postaci wojny 100- letniej. Edward był pierwszym w historii diukiem, czyli księciem Kornwalii, w historii Anglii. Termin 'diuk’ pochodzi od 'duke of Cornwall&

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!