Kto wynalazł radio

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kto wynalazł radio, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Radio bardzo często towarzyszy nam w codziennym życiu. Pozwala nam ono wysłuchać najnowsze wiadomości, ulubioną muzykę i ciekawe audycje. Towarzyszy nam w drodze do pracy, na grillu z przyjaciółmi, czy nawet podczas samotnie spędzonych wieczorów. Jego działanie polega na wytwarzaniu dźwięku przez odbiornik radiowy, za pomocą wcześniej przetworzonych ruch fal na procesy elektryczne. Wiele osób myśli, że wynalazcą radia jest Guglielmo Marconi. Otrzymał on, również nagrodę nobla za to niesamowite osiągnięcie. Jednak czy to na pewno on jako pierwszy opatentował to urządzenie? Okazuje się, że historia radia jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Guglielmo Marconi od młodości zainteresowany był falami elektromagnetycznymi i ich działaniem. Do ich wytwarzania zbudował specjalną aparaturę i rozpoczął badania nad przesyłaniem ich na coraz to dłuższe odległości. Mimo że nie posiadał profesjonalnej pracowni, a swoje eksperymenty prowadził na strychu rodzinnego domu, w 1895 roku udało mu się przesłać sygnał na rekordową, nieosiągalną dla innych odległość 2,5 kilometrów. Kariera wynalazcy rozpoczęła się, gdy w 1896 roku wyjechał z matką do Londynu, gdzie zyskał poparcie urzędnika poczty Williama Preece’a i admirała Henry’ego Jacksona. Jego wynalazek został zatwierdzony przez admiralicje, po tym jak przesłał sygnał o długości 15 kilometrów przez Kanał Bristolski. W tym samym roku uzyskał też pierwszy patent i uznanie rządu włoskiego. Ogromnej próby podjął się w 1901 roku, próbując przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk. Wyłożył na to przedsięwzięcie aż 40 tys. ówczesnych funtów. Rok później za pomocą jego aparatury można było już przesyłać wiadomości z Ameryki do Europy i z powrotem. Za ten niezwykły wynalazek jakim jest radio dostał on nagrodę Nobla w 1906 roku.

Mimo iż wydawałoby się, że bezsprzecznym twórca radia jest właśnie Guglielmo Marconi, praw do tego wynalazku dopominał się Nikola Tesla. Zgłosił on swój projekt w urzędzie patentowym kilka dni później niż Guglielmo Marconi. Okazuję się jednak, że w swoim wynalazku Guglielmo wykorzystał zaprojektowaną przez Nikola Tesla cewkę, która była doskonałym generatorem fal radiowych. Tesla jednak działał bardzo na swoją niekorzyść i projektował bezsensowne eksperymenty, wydając przy tym ogromne pieniądze, swoje i swoich inwestorów. Dopiero gdy Guglielmo Marconi zyskał sławę i zdobył nagrodę Nobla, rzucił swoje badania i rozwścieczony rozpoczął procesy sądowe przeciw konkurentowi. Wymagały one ogromnych pieni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.