Lady Godiva
Zamień czytanie na oglądanie!
Lady Godiva była późną anglosaską szlachcianką. Mówi się, iż była ona żoną Leofrica, hrabiego Mercji. Obecnie Lady Godiva jest patronką wielu różnych kościołów oraz klasztorów. Lady głównie jest pamiętana z legendy sięgającej co najmniej XIII wieku. W legendzie tej Godiva będąc nagą – okrytą jedynie swoimi długimi włosami – przemierzała ulice Coventry. Miał ona tym czynem uzyskać zwolnienie z uciążliwych podatków dla ludności. Podatki te podobno jej mąż, Leofric, nakładał na swoich dzierżawców.
Według doniesień historycznych Godiva była żoną Leofrica, który był hrabią Mercji. Mieli oni łącznie dziewięcioro dzieci. Imię Godiva pojawia się w dokumentach i księgach rachunkowych z Domesday. Jednak pisownia tego imienia jest w nich różna. W staroangielskich księgach pojawia się jej imię najczęściej pisane jako imię Godgifu lub Godgyfu. Imię to oznaczało boży dar. Imię Godiva, które teraz najczęściej jest stosowane do tej Lady, było jego zlatynizowaną formą.
Godiva jest zapisana w XII-wiecznej historii opactwa Ely w Liber Eliensis. Legenda mówi, iż w momencie poślubienia Leofrica była ona wdową. Niestety nic nie wiadomo na temat poprzedniego małżonka lady Godivy. Mówi się natomiast, że zarówno Leofric, jak i Godiva byli hojnymi dobroczyńcami dla domów zakonnych. Podobno w 1043 roku Leofric założył i wyposażył klasztor benedyktynów w Coventry. Wybudowany on został na miejscu klasztoru istniejącego wcześniej i zniszczonego przez Duńczyków w 1016 roku. Mówi się, iż to Godiva odegrała rolę siły przekonującej Leofrica do tego czynu. Podobno później Godiva podarowała miasteczku Coventry wiele wyrobów i biżuterii ze szlachetnych metali. Wykonane zostały one słynnego złotnika. Kolejny naszyjnik Godivy trafił podobno do Evesham. Tam właśnie miał zostać zawieszony wokół figury Matki Boskiej. Katedra świętego Pawła w Londynie zaś otrzymała wówczas od małżonków ornat ze złotymi frędzlami. Legenda głosi, iż zarówno Godiva, jak i jej mąż należeli do najhojniejszych darczyńców spośród kilku wielkich anglosaskich rodów ostatnich dziesięcioleci przed podbojem normańskim.
Mówi się również, iż posiadłość Woolhope w Herefordshire oraz cztery inne została podarowana katedrze w Hereford. Dobrodziejkami były podobno lady Godiva i jej siostra Wulviva. Obecnie w tamtejszym kościele znajduje się XX-wieczny witraż przedstawiający obie te kobiety.
W 1057 roku zmarł mąż Godivy- Leofric. Lady Godiva, będąc wdową po nim, żyła jeszcze do okresu między 1066 a 1086 rokiem. Jest ona wymieniana z imienia w księgach Domesday. Jest tam wpisana jako jedna z niewielu Anglosasów oraz jako jedyna kobieta. Została
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!