Lata 20.

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Lata 20., kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Lata 20.
Podczas lat 20. XX wieku, odbyło się dużo wydarzeń historycznych w Polsce, ale i na świecie. Można wtedy wskazać znaczną ilość ważnych osób, na które warto zwrócić uwagę, zarówno wiążących się z polityką, jak i muzyką i literaturą, ale nie tylko.
Dla Polski można wyróżnić kilka ważnych wydarzeń takich jak:
1) Wojna polsko – bolszewicka – której ostateczne zakończenie było na korzyść dla bolszewickiej Rosji. Odbyła się ona między innymi dlatego, że Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, dążyła do przekształcenia państw europejskich w republiki sowieckie.
2) II powstanie śląskie – Trwało ono od 19/20 sierpnia 1920 roku do 25 sierpnia 1920 roku. Chciano aby na niektórych obszarach nie było niemieckich służb. Kolejnym celem, który chcieli osiągnąć było to aby utworzyć policję, która będzie się składała zarówno z polskiej, jak i niemieckiej policji.
3) III powstanie śląskie – Trwało ono od 2/3 maja 1921 roku do 5 lipca 1921 roku. Było to ostatnie powstanie śląskie, których były włącznie trzy. Główną przyczyną III powstania śląskiego było niezadowolenie ze strony obywateli polski, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
4) Budowa portu w Gdyni – Budowa portu w Gdyni rozpoczęła się w 1921 roku, natomiast miał on wyglądać zupełnie inaczej. Dopiero gdy podpisano ustawę, rząd otrzymał zgodę na budowę portu 23 września 1922 roku.
5) Złoty – Ważnym wydarzeniem dla polski był fakt, że do obiegu wszedł złoty, zastępując powszechnie obowiązującą wcześniej markę polską.
6) Gabriel Narutowicz – podczas lat 20. XX wieku pełnił on wiele funkcji publicznych. Był ministrem robót publicznych od 23 czerwca 1920 roku do 6 czerwca 1922 roku. Został także ministrem spraw zagranicznych, i funkcję tą pełnił od 28 czerwca 1922 roku do 14 grudnia 1922 roku. Natomiast ostatecznie został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcję tą pełnił krótko, ponieważ tylko pięć dni od 11 grudnia 1922 roku do 16 grudnia 1922 roku. Przyczyną śmierci ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej był zamach na jego życie, przeprowadzony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Wymierzone zostały w niego trzy strzały z pistoletu przez, które były powodem śmierci. Po jego tragicznej śmierci urząd przejął Stanisław Wojciechowski.
7) Grób Nieznanego Żołnierza – W 1921 roku powołano komitety, które dyskutowały na temat powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ostatecznie podjęło pozytywną decyzję na jego temat dzięki czemu do dzisiaj możemy je obserwować.

Powszechnie na świecie miały miejsce także wydarzenia, które są warte uwagi takie jak:
1) Faszyzm we Włoszech – Rozpoczął się wtedy we Włoszech faszyzm, który nie był pozytywnie nastawiony ani do liberalizmu, ani do komunizmu. Nie chciał on także demokracji parlamentarnej, które otwarcie się sprzeciwiał. Należał on do prawicowej polityki.
2) Śmierć Włodzimierza Lenina – Było to kolejne ważne wydarzenie, które nastąpiło 21 stycznia 1924 roku. Spowodowało ono zmianę sekretarza generalnego. Dzięki temu partia bolszewicka posiadała nowego sekretarza generalnego, którym został Józef Stalin.
3) Zimowe igrzyska olimpijskie – Już w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe igrzyska olimpijskie, które są praktykowane nawet współcześnie. Miały one miejsce w Chamonix, i są wielkim wydarzeniem sportowym odbywającym się cyklicznie co cztery lata.
4) Kino dźwiękowe – Rozpoczęto projekcję filmów na dużych ekranach z dźwiękiem.
5) Nagrody Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – Dzięki zapoczątkowaniu kina dźwiękowego, rozpoczęto rozdawanie nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w Hollywood, która obecnie jest praktykowana pod nazwą Oscary.
6) Narodziny wielkiego kryzysu – Rozpoczął się on w październiku 1929 roku i był wydarzeniem na długo zapadającym w pamięć. Swoim zasięgiem objął niemalże wszystkie kraje, a także praktycznie każdą dziedzinę ówczesnej gospodarki. Był to największy kryzys mający miejsce podczas kapitalizmu.

W latach 20. XX wieku, nastąpił przełom w kwestii mody. Emancypacja kobiet stała się wtedy w znacznym stopniu zauważalna, lecz w tym wszystkim było bardzo różnorodnie. To właśnie dzięki tym zmianą następne lata miał inspirację.
Kobiety ubierały się nadal elegancko, aczkolwiek w swojej garderobie posiadały także wygodnie i mniej okazałe ubrania. Kreacje wyjściowe były bogato zdobione, między innymi przez cekiny, haftowane wzory, a także kryształy. Część sukienek posiadała odkryte ramiona, na które kobieta mogła przywdziewać szal boa, niektóre sukienki swoją długością sięgały za kolano. Noszono także opaski z piórem, które współcześnie są uznawane za jeden z bardziej charakterystycznych elementów mody lat 20. XX wieku. Oprócz kreacji wyjściowych kobiety zaczęły praktykować tak zwany „chłopięcy ubiór”, który był wygodniejszy w noszeniu na co dzień. Obejmował on między innymi spodnie, ale także swetry. Lata 20. XX wieku, zapoczątkowały modę na noszenie „małej czarnej”, która współcześnie jest często widywana, dzięki Coco w 1926 roku. Doszło także do tego, że buty na obcasie zostały

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.