Leopold II

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Leopold II, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Leopold II był drugim królem Belgów w latach 1865-1909. Dzięki własnym wysiłkom został również właścicielem i absolutnym władcą Wolnego Państwa Kongo w roku 1885 i był nim aż do 1908 roku.
Leopold przyszedł na świat 9 kwietnia 1835 roku w Brukseli. Urodził się on jako drugi, ale najstarszy żyjący syn Leopolda I i Ludwiki Orleańskiej. W wieku 18 lat, 22 sierpnia 1853 roku w Brukseli, Leopold poślubił Marię Henriettę. Była ona kuzynką cesarza Franciszka Józefa I i wnuczką cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Leopolda II. Żywa i energiczna Maria Henriette zaskarbiła sobie sympatię ludzi swoim charakterem i życzliwością. Z małżeństwa tego urodziło się czworo dzieci: trzy córki i jeden syn, książę Leopold, książę Brabancji. Chłopiec jednak zmarł w wieku dziewięciu lat. Jego śmierć była źródłem wielkiego smutku dla króla Leopolda. Małżeństwo stało się wówczas nieszczęśliwe. Ostatecznie para rozstała się po ostatniej próbie posiadania kolejnego syna, która zakończyła się narodzinami ostatniej córki, Klementyny. Leopold miał jednak wówczas wiele kochanek. Ostatnią z nich była Caroline Lacroix. Była ona wówczas 16-letnią francuską prostytutką. Rozpoczynając romans z nią Leopold miał 65 lat. Ona i Leopold pobrali się potajemnie w ceremonii religijnej na pięć dni przed jego śmiercią. Brak ceremonii cywilnej sprawił, że małżeństwo to było nieważne w świetle belgijskiego prawa. Mówi się jednak, iż Leopold podczas trwania związku z nią, który trwał 10 lat doczekał się dwóch synów.
Leopold w 1865 roku zastąpił na belgijskim tronie swojego ojca. Leopold panował w Belgii przez 44 lata aż do śmierci. Było to najdłuższe panowanie jakiegokolwiek belgijskiego monarchy. Zmarł on bez żyjących prawowitych synów. Obecny król Belgii wywodzi się od jego bratanka i następcy, Alberta I.
Leopold był założycielem i jedynym właścicielem Wolnego Państwa Kongo. Był to prywatny projekt podjęty w jego własnym imieniu. Skorzystał on wówczas z pomocy Henry’ego Mortona Stanleya, który pomógł mu zgłosić roszczenia do Konga, dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga. Na Konferencji Berlińskiej w latach 1884-1885 europejskie kraje kolonialne zatwierdziły jego roszczenia, zobowiązując Wolne Państwo Kongo do poprawy życia rdzennych mieszkańców. Leopold zignorował jednak te warunki i zarządzał Kongo, wykorzystując najemne Siły Publiczne dla swoich osobistych korzyści. Wydobył on z tego terytorium fortunę. Początkowo zarabiał na zbieraniu kości słoniowej, a po wzroście cen kauczuku naturalnego w latach 90. XIX wieku, poprzez przymusową pracę tubylców przy zbiorze i obróbce kauczuku. Administracja Wolnego Państwa Kongo sprawowana przez Leopolda charakteryzowa�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.