Ludwik Kalkstein

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ludwik Kalkstein, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ludwik Kalkstein urodził się 13 marca 1920 w Warszawie. Był on synem Ludwika Teodora Kalksteina i Ludwiki Kucickiej. Jako młodzieniec Kalkstein chodził do szkoły. Oficjalną naukę w ówczesnym gimnazjum skończył, mając 19 lat, w 1939 roku. We wrześniu tego samego roku wyjechał on do Wilna. Mówi się, iż wówczas działał tam w konspiracji. Podobno w Wilnie był w składzie Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Dwa lata później zajął się zaś formowaniem własnej siatki wywiadowczej. Miała ona nazwę Hanka i działała ona w tak zwanej siatce „H”. Wówczas to Kalkstein rozwijał swoją siatkę informatorską. W 1942 roku został awansowany do stopnia podporucznika. Wtedy też odznaczono go Krzyżem Walecznych. Otrzymał go za wykradzenie niemieckich planów sytuacyjnego lądowiska znajdującego się w okupowanej Europie. Wykradł również receptury nowego niemieckiego stopu aluminium.
Ludwik „Hanka” Kalkstein, znany również jako Ludwik Kalkstein-Stoliński, był polskim kolaborantem niemieckiego pochodzenia. Współpracował on z agentami niemieckiego nazistowskiego gestapo podczas Powstania Warszawskiego. Następnie zaś po przejęciu Polski przez Sowietów pracował jako stalinowski informator. Wraz z żoną Blanką „Sroką” Kaczorowską stali się zdrajcami Armii Krajowej. Niebyli oni jednak zdrajcami pod jednym, ale pod dwoma kolejnymi totalitaryzmami. Kalkstein był również odpowiedzialny za aresztowanie oraz egzekucję przez nazistów co najmniej 14 oficerów polskiego podziemia. Wśród jego ofiar był między innymi generał Stefan Rowecki.
Kalkstein i Kaczorowska zostali aresztowani przez gestapo w kwietniu 1942 roku. Byli oni przez nich wielogodzinnie przesłuchiwani przez długie miesiące. Podobno początkowo nie chcieli się oni złamać. Jednak po tym, jak naziści aresztowali rodziców mężczyzny, ten stwierdził, iż nie może ich narażać na niebezpieczeństwo. Wtedy to Kalkstein i Kaczorowska poszli drogą, którą podążali inni nazistowscy agenci i rozpoczęli współpracę z nimi. Opuścili oni więzienie w październiku tego samego roku, czyli po pół roku przetrzymywania, przesłuchiwań i tortur. Byli oni wówczas już niemieckimi agentami. Kalkstein wyszedł wówczas, posiadając dwie nowe tożsamości, jakimi byli Paul Heuchel i Konrad Stark. Armia Krajowa dostała wówczas jednak informację o zamordowaniu Kalkasteina. Ludwik wtedy to włączył do niemieckiej siatki również męża swojej siostry. Mówi się, iż Kalkstein przyczynił się swoimi działaniami dla nazistów do aresztowań około 500 działaczy Armii Krajowej. Kolaborowali oni z Niemcami w latac

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!