Magda Goebbels

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Magda Goebbels, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Johanna Maria Magdalena „Magda” Goebbels była żoną ministra propagandy nazistowskich Niemiec Josepha Goebbelsa. Była ona również członkinią partii nazistowskiej, a także bliską sojuszniczką, towarzyszką i polityczną zwolenniczką Adolfa Hitlera. Niektórzy historycy określają ją jako nieoficjalną „pierwszą damę” nazistowskich Niemiec. W obliczu nieuchronnej klęski w bitwie o Berlin pod koniec II wojny światowej w Europie zamordowała wraz z mężem sześcioro swoich dzieci. Następnie zaś wraz z mężem popełniła samobójstwo w ogrodach Kancelarii Rzeszy. II wojnę światową przeżył jej najstarszy syn z pierwszego małżeństwa, Harald Quandt.
Magda przyszła na świat 11 listopada 1901 roku w Berlinie w Niemczech. Była ona córką Augusty Behrend oraz Oskara Ritschela. Podczas jej porodu jej rodzice żyli w związku nieformalnym, jednak po jej porodzie pobrali się. Małżeństwo nie trwało jednak długo, ponieważ w 1904 lub 1905 roku rodzice Magdy rozwiedli się. Gdy Magda miała pięć lat, matka wysłała ją do Kolonii. Tam dziewczynka zamieszkała z ojcem. W 1908 roku jej matka wyszła za mąż za Richarda Friedländera. Mężczyzna adoptował Magdę, a ona przyjęła jego nazwisko. Od 1908 roku do wybuchu I wojny światowej rodzina przebywała w Brukseli. Tam właśnie Magda została zapisana do klasztoru Urszulanek w Vilvoorde, gdzie uczęszczała do szkoły. Była w niej bardzo aktywna i wykazywała się niezwykłą inteligencją. W czasie I wojny światowej rodzina przeniosła się do Berlina. W Berlinie właśnie Magda uczęszczała do liceum Kolmorgen Lycée. W 1919 roku zaś Magda została zapisana do prestiżowego Holzhausen Ladies’ College w pobliżu Goslar. Właśnie wtedy będąc w związku z Haimem Arlosoroff, bratem swojej koleżanki Lisy, chodziła z nim na spotkania żydowskiego klubu młodzieżowego. Mimo iż ich związek był krótki to kontakty utrzymywali aż do wyjazdy mężczyzny do Palestyny, gdzie w 1933 roku został zamordowany. W 1920 roku Magda poznała dwa razy starszego od siebie mężczyznę Günthera Quandta. Był on bogatym niemieckim przemysłowcem. Pobrali się oni 4 stycznia 1921 roku. Pod wpływem męża Magda przeszła z katolicyzmu na protestantyzm. 1 listopada 1921 roku urodził się ich syn- Harald. Quandt poświęcał jednak Magdzie mało czasu. Ona zaś całe dnie spędzając w domu zajmując się sześciorgiem dzieci: Haraldem, dwoma synami Quandta z poprzedniego małżeństwa oraz trójką dzieci swojej zmarłej przyjaciółki. Oprócz tego miała zajmować się domem. W październiku 1927 roku para udała się z dwumiesięczną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później zaś Quandt odkrył, że Magda ma romans. Rozstali się oni i rozwiedli jeszcze w tym samym roku.
W 1930 roku Magda uczestniczyła w spotkaniu partii nazistowskiej. Tam duże wrażenie wywarł na niej Joseph Goebbels. Do tego stopnia, iż 1 września tego samego roku wstąpiła ona do partii. Z lokalnego oddziału Magda przeniosła się do centrali partii w Berlinie. Tam krótko była sekretarką zastępcy Goebbelsa. Następnie zaś zac

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!