Maski Weneckie
Zamień czytanie na oglądanie!
O maskach weneckich słyszał praktycznie każdy. Te sięgające XII wieku niesamowicie wyglądające przedmioty można kupić w Wenecji praktycznie wszędzie. W innych zakątkach świata również, jednak wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z wyrobami o wątpliwej jakości. Te prawdziwe wykonywane są ręcznie w specjalnych pracowniach.
Właściwie obecnie nie jest znana jedna wersja powstania pierwszych masek. Całość opiera się na legendach lub podaniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najbardziej znana historia mówi, że wieki temu ówczesne władze weneckie wprowadziły zwyczaj, według którego w okresie poprzedzającym Wielki Post obywatele (w szczególności ci biedniejsi) mieli prawo ukrywać się pod przebraniem, aby trudniej było zidentyfikować ich status społeczny czy pochodzenie, dzięki czemu nie musieliby się bać odrzucenia ze strony bogatszych ludzi. Zwyczaj ten przyjęto z entuzjazmem. Co ciekawe, również wyższym warstwom społecznym się on spodobał. Biedacy ubierali zdobione maski, natomiast bogacze – skórzane maski i skromne szaty. Od tego momentu każdy człowiek mógł zapuszczać się w dowolną dzielnicę miasta i nie towarzyszyło mu poczucie, że ‘tak nie wypada’.
Druga stosunkowo znana wersja mówi o zaczerpnięciu zwyczajów od Muzułmanów. Kiedy weneccy wojownicy podbijali Konstantynopol, kobiety zaobserwowały u muzułmańskich kobiet, że przez praktycznie cały czas mają zasłonięte twarze. Zafascynowały się tym do tego stopnia, że same postanowiły przy specjalnych okazjach ukrywać swoją tożsamość. Tym samym wydawałyby się o wiele bardziej tajemnicze, co w ich mniemaniu mogłoby przyciągnąć potencjalnych kandydatów na mężów. Po pewnym czasie maski nosili dosłownie wszyscy. Przez to, że ukrywali swoje prawdziwe ‘ja’, mogli pozwalać sobie na dużo więcej niż normalnie. W końcu zaczęto przekraczać granice moralne. W związku z tym władze miasta znacznie skróciły okres, w którym można było je nosić, a także wprowadzono kilka zakazów. Od tej pory nie można było między innymi wchodzić w przebraniu do miejsc świętych, restauracji oraz kasyn. Mimo to nie wszyscy przestrzegali prawa. Spora część mężczyzn przebierała się za kobiety i odwiedzała klasztory żeńskie, co, rzecz jasna, wzbudzało ogromne oburzenie wśród społeczeństwa i duchownych. Takich praktyk zakazano w XVI wieku. Nie można było również zakładać peleryny na całkowicie nagie ciało i ukrywać pod nią przedmiotów, które mogłyby posłużyć jako broń. Za złamanie którejkolwiek zasady groziło kilkuletnie więzienie, wysoka grzywna lub wystawienie na publiczne wyśmianie. W pewnym momencie całkowicie zakazano noszenia masek i organizowania karnawału. Stało się to za sprawą Napoleona, który dzięki zdobyciu Wenecji, mógł zmieniać prawo panujące w niej. Zakaz anulowano dopiero w 1979 roku.
Obecnie maski są używane głównie podczas karnawału oraz stanowią jeden z najbardziej popularnych przedmiotów spr
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!