W ostatnim czasie moją szczególną uwagę kieruję w stronę króla Mieszka II Lamberta, który panował na ziemiach polskich w latach 1025-1034. Po śmierci pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego – władzę przejął jego syn – Mieszko. Chrobry za czasów swojego życia traktował państwo jako swoją osobistą własność, którą rozporządzał według własnej woli.Według historyków Mieszko II negocjował pokój z niemieckim królem Henrykiem II i złożył w Magdeburgu hołd lenny i stał się wasalem Henryka.Bolesław Chrobry już za czasów swojego życia poszukiwał odpowiedniej kandydatki na małżonkę dla swojego syna. Wybór padł na Rychezę, która była córką palatyna reńskiego Ezzona. Teść Lamberta był możnym władcą i szwagrem cesarza Ottona III, a ponadto jego pozycja była bardzo silna. Po wysłaniu poselstwa z darami dla przyszłej małżonki, odbyły się oświadczyny poparte przez Henryka II. Małżeństwo zostało zawarte w 1013 roku.
W niedługim czasie po ślubie Chrobry wydzielił synowi dzielnicę, którą stanowiła ziemia krakowska. Podczas pobytu Lamberta na Wawelu wzniesiono rotundę pod wezwaniem świętych braci Feliksa i Adaukta. Również za czasów Mieszka wzniesiono kościół na wzgórzu pod wezwaniem świętego Gedeona. W 1014 roku na polecenie ojca udał się z misją do Czech w celu przekonania Uldaryka do wspólnego ataku przeciwko Niemcom. Czeski książę okazał się być lojalny wobec swojego wasala, wymordował poselstwo Mieszka, a jego samego kazał uwięzić. Lambert dzięki wstawiennictwu rodziny swojej żony został uwolniony.
Po śmierci ojca w 1025 roku jego następcą został oczywiście Mieszko II Lambert. Koronacja odbyła się w Boże Narodzenie w katedrze gnieźnieńskiej 1025 roku. Władze niemieckie odebrały ten akt, jako bezprawną uzurpację i bunt. Według historyków młody król pozbył się z kraju swoich braci – Bezpryma i Ottona.Na wzór Chrobrego, Lambert prowadził intensywną politykę zagraniczną. Rok po swojej koronacji wykorzystał nieobecność Konrada II i wraz z książętami Ernestem II szwabskim i Fryderykiem I dążył do osłabienia pozycji cesarza. Przygotowania trwały za długo i w 1028 roku Konrad zdusił rebelię. Wojska syna Chrobrego złupiły Saksonię i według kronikarzy po przejściu wojsk Polaków, nie chciała tam rosnąć trawa.Odwet Konrada odbył się jesienią 1029 roku, kiedy to cesarz zaatakował Łużyce. Wyprawa skończyła się dla Mieszka zwycięstwem, ponieważ Konrad wraz z wojskami ugrzązł w bagnach. W czasie konfliktów Lambert zawarł pokój z Węgrami – z królem Stefanem I Wielkim – przeciwko Niemcom.
Po porażce na Łużycach Konrad zrozumiał, że sam ni
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ie zdoła pokonać polskiego króla, dlatego zawarł antypolski sojusz z księciem kijowskim Jarosławem Mądrym i jednocześnie rozbił sojusz pomiędzy Polską a Węgrami. Cesarz oddał Węgrom Słowację w zamian za sojusz. W 1031 roku jesienią Konrad II uderzył na Milsko i Łużyce, i zdobył te ziemie. Porażka był duża, gdyż Polska utraciła ziemie, o które zabiegał Chrobry. Sytuacja Mieszka II nie była komfortowa, zdawał sobie sprawę, że może stracić koronę, a władzę po nim może przejąć Bezprym albo Otto. Podczas powstrzymywania niemieckiego cesarza przeciw najazdom, na wschodzie odbył się atak Jarosława Mądrego, który miał na celu odbicie Grodów Czerwieńskich oraz obsadzenie na tronie Bezpryma. Lambert kupił pokój na zachodzie za cenę Milska i Łużyc. Wkrótce potem Bezprym zasiadł na tronie Piastów.
Po klęsce, obalony władca szukał schronienia na południu i takowe otrzymał u Uldaryka. Czeski władca uwięził Mieszka i chciał pomścić krzywdę swojego brata, którą wyrządził mu Chrobry. Według Galla Anonima Czesi rzemieniami skrępowali Lambertowi genitalia i w efekcie tego czynu nie mógł płodzić potomstwa. Okaleczony Mieszko pozostał zakładnikiem Czechów.
Za czasów rządów Bezpryma królestwo było bardzo podzielone. Według relacji czeskich kronikarzy na ziemiach Piastów zaczęto prześladować chrześcijan. Uldaryk zdecydował się uwolnić Mieszka, gdyż bał się, że rozruchy rozszerzą się poza granice kraju. Cesarz Konrad nie był dłużny Lambertowi i na wieść o jego powrocie zorganizował wyprawę przeciwko niemu. 1032 rok był momentem, w którym w Merseburgu odbyło się spotkanie cesarza ze spadkobiercami pochodzącymi z rodu Piastów.Zjazd był upokorzeniem dla polskiego króla. Mieszko II musiał zrezygnować z oprawy władzy królewskiej i zaakceptować warunki, które narzucił Konrad II. Postanowienia zjazdu sprawiły, że silna monarchia w Polsce została pozbawiona prestiżu i podzielona na dzielnice. Według historyków Mieszko otrzymał Małopolskę i Mazowsze. Otto panował na Śląsku natomiast Dytryk zarządzał w Wielkopolsce.Podzielenie państwa nie trwało długo, w 1033 roku Otto zmarł prawdopodobnie śmiercią naturalną i Lambert przejął jego dzielnicę. Mieszko wygnał Dytryka z kraju i przejął jego dzielnicę.
Król chciał odbudować swoją potęgę i wzmocnić państwo, jednakże w 1034 roku 10/11 maja zmarł nagle prawdopodobnie z przyczyn naturalnych. Doczesne szczątki władcy pochowano w poznańskiej katedrze. Niemieccy kronikarze twierdzą, że Rycheza wraz z dziećmi nie powróciła do Polski za jego życia, ponieważ królowa nie zaakceptowała faktu, że Mieszko przed przewrotem utrzymywał swoją nałożnicę.
Dodaj komentarz jako pierwszy!