Mieszko II Lambert

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mieszko II Lambert, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W ostatnim czasie moją szczególną uwagę kieruję w stronę króla Mieszka II Lamberta, który panował na ziemiach polskich w latach 1025-1034. Po śmierci pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego – władzę przejął jego syn – Mieszko. Chrobry za czasów swojego życia traktował państwo jako swoją osobistą własność, którą rozporządzał według własnej woli.Według historyków Mieszko II negocjował pokój z niemieckim królem Henrykiem II i złożył w Magdeburgu hołd lenny i stał się wasalem Henryka.Bolesław Chrobry już za czasów swojego życia poszukiwał odpowiedniej kandydatki na małżonkę dla swojego syna. Wybór padł na Rychezę, która była córką palatyna reńskiego Ezzona. Teść Lamberta był możnym władcą i szwagrem cesarza Ottona III, a ponadto jego pozycja była bardzo silna. Po wysłaniu poselstwa z darami dla przyszłej małżonki, odbyły się oświadczyny poparte przez Henryka II. Małżeństwo zostało zawarte w 1013 roku.
W niedługim czasie po ślubie Chrobry wydzielił synowi dzielnicę, którą stanowiła ziemia krakowska. Podczas pobytu Lamberta na Wawelu wzniesiono rotundę pod wezwaniem świętych braci Feliksa i Adaukta. Również za czasów Mieszka wzniesiono kościół na wzgórzu pod wezwaniem świętego Gedeona. W 1014 roku na polecenie ojca udał się z misją do Czech w celu przekonania Uldaryka do wspólnego ataku przeciwko Niemcom. Czeski książę okazał się być lojalny wobec swojego wasala, wymordował poselstwo Mieszka, a jego samego kazał uwięzić. Lambert dzięki wstawiennictwu rodziny swojej żony został uwolniony.
Po śmierci ojca w 1025 roku jego następcą został oczywiście Mieszko II Lambert. Koronacja odbyła się w Boże Narodzenie w katedrze gnieźnieńskiej 1025 roku. Władze niemieckie odebrały ten akt, jako bezprawną uzurpację i bunt. Według historyków młody król pozbył się z kraju swoich braci – Bezpryma i Ottona.Na wzór Chrobrego, Lambert prowadził intensywną politykę zagraniczną. Rok po swojej koronacji wykorzystał nieobecność Konrada II i wraz z książętami Ernestem II szwabskim i Fryderykiem I dążył do osłabienia pozycji cesarza. Przygotowania trwały za długo i w 1028 roku Konrad zdusił rebelię. Wojska syna Chrobrego złupiły Saksonię i według kronikarzy po przejściu wojsk Polaków, nie chciała tam rosnąć trawa.Odwet Konrada odbył się jesienią 1029 roku, kiedy to cesarz zaatakował Łużyce. Wyprawa skończyła się dla Mieszka zwycięstwem, ponieważ Konrad wraz z wojskami ugrzązł w bagnach. W czasie konfliktów Lambert zawarł pokój z Węgrami – z królem Stefanem I Wielkim – przeciwko Niemcom.
Po porażce na Łużycach Konrad zrozumiał, że sam ni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!