Mit o wojnie trojańskiej

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mit o wojnie trojańskiej, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Myśląc o starożytnej Grecji, jako pierwsze przychodzą nam do głowy mity. Są to opowieści o bóstwach i innych nadprzyrodzonych istotach czy wydarzeniach, przekazywane w danej społeczności z pokolenia na pokolenie. Często zawierają wyjaśnienia przeróżnych zjawisk, od tych przyrodniczych, przez funkcjonowanie świata, do sensu istnienia człowieka. Zazwyczaj autorzy nie są znani, a mity przekazywano najpierw ustnie, przez co istnieje wiele różnych wersji.
Autorem mitu o wojnie trojańskiej jest, jak zakładamy, Homer, aczkolwiek opowieść prawdopodobnie funkcjonowała jeszcze zanim została spisana. Wiadomo, że w starożytności istniały także inne dzieła poświęcone tej wojnie.
Wojna trojańska była datowana przez starożytnych autorów na ósmy lub siódmy wiek przed naszą erą. Troja jako miasto istniała prawdopodobnie od trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem. Archeologowie odnaleźli pozostałości osady otoczonej murami obronnymi, nie odkryli jednak śladów zburzenia miasta. Troja przestała istnieć około roku 1200 przed naszą erą, na skutek trzęsienia ziemi. Choć miasto istniało i jest to historycznie udowodnione, nie istnieją dowody na przebieg czy istnienie wojny trojańskiej.
Mit o wojnie trojańskiej opisany jest w dwóch dziełach, „Iliadzie” i „Odysei” Homera. Na wydarzeniu skupia się pierwsza lektura, druga zaś opowiada dalsze dzieje jednego z bohaterów wojny, Odyseusza, który przez dziesięć lat wracał do domu.
Wojna trojańska to tak naprawdę dziesięcioletnie oblężenie miasta. Mitycznym powodem było porwanie Heleny, żony króla spartańskiego Menelaosa. Parys, sprawca zamieszania, miał zostać poproszony o rozstrzygnięcie sporu między boginiami. Hera, Atena i Afrodyta kłóciły się o owoc, do którego przyczepiono podpis „dla najpiękniejszej”. Młody mężczyzna na początku się wahał, dlatego boginie próbowały go przekupić, proponując kolejno sławę, władzę i najpiękniejszą kobietę świata. Trojański książę wybrał Afrodytę, jednocześnie zapewniając sobie miłość Heleny, która jednak była żoną Menelaosa.
Co do dalszych wydarzeń występują kwestie sporne. Nie wiadomo, czy Helena i Parys uciekli razem, czy może mężczyzna porwał kobietę. Spowodowało to jednak, że Menelaos poprosił o pomoc swojego brata Agamemnona, króla Argos i Myken, a także innych książąt achajskich i ruszył na Troję.
Jak można się domyślić, zebranie wojsk nie było takie łatwe. Achilles, jeden z książąt, został przez swoją matkę, boginię, ukryty wśród kobiet. Dopiero Odyseusz, stosując podstęp, sprowadził księcia. Nie kończyło to jednak problemów. Achajska flota,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.